Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Ciąża po ciąży pozamacicznej

Avatar placeholder
08.05.2019 12:54
Ciąża po ciąży pozamacicznej
Ciąża po ciąży pozamacicznej (123rf)

Ciąża po ciąży pozamacicznej jest możliwa, jednak wywołuje u kobiet zrozumiały niepokój. Ciąża ektopowa jest dla kobiety trudnym przeżyciem, a także stanem wymagającym poważnej operacji usunięcia ciąży. Ciąża po ciąży ektopowej oznacza nieco większe ryzyko ponownego zajścia w ciążę pozamaciczną, niż u kobiet, które w takiej ciąży nie były. Ryzyko wynosi 10 proc, podczas gdy u pozostałych kobiet jest to około 1%.

1. Ciąża pozamaciczna

Zajście w ciążę po ciąży pozamacicznej
Zajście w ciążę po ciąży pozamacicznej

Ciąża po ciąży pozamacicznej jest możliwa, jednak wywołuje u kobiet zrozumiały niepokój. Ciąża ektopowa

zobacz galerię

Ciąża pozamaciczna, czyli ciąża ektopowa to ciążą, w której zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy. Najczęściej do zagnieżdżenia dochodzi w jajowodzie, ma to miejsce w 99 proc. przypadków ciąży pozamacicznej – jest to wtedy ciąża jajowodowa. Oprócz niej dużo rzadziej występują ciąża brzuszna, czyli zagnieżdżenie zarodka w obrębie jamy otrzewnej, ciąża jajnikowa, czyli implantacja zapłodnionej komórki w obrębie jajnika oraz ciąża szyjkowa, czyli implantacja poniżej jamy macicy, wewnątrz szyjki macicy.

Przyczyny ciąży pozamacicznej to różne nieprawidłowości w obrębie układu rozrodczego. Mogą to być pozostałości po ropniach, ubytki błony śluzowej, zachyłki ściany jajowodu, endometrioza, a także następstwa operacji na macicy. Objawami ciąży pozamacicznej jest przede wszystkim krwawienie. Nie pojawia się ono jednak na początku trwania ciąży. Początkowe stadium jest stadium całkowicie bezobjawowym, po nim następuje stadium skąpoobjawowe z niewielkim krwawieniem i bólem lub bez. Dopiero później pojawia się silne krwawienie, osłabienie i ból. Przy braku rozpoznania i leczenia, może dojść do pęknięcia jajowodu. Ciąża pozamaciczna jest zagrożeniem dla życia matki i jest usuwana, często razem z jajowodem (w przypadku ciąży jajowodowej).

2. Kiedy decydować się na ciążę po ciąży pozamacicznej?

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Decyzja o ponownym zajściu w ciążę po ciąży pozamacicznej jest obarczona pewnym ryzykiem. Dziesięciokrotnie zwiększa się ryzyko, że ciążą będzie znów ektopowa. Zawsze należy taką decyzję skonsultować z lekarzem. Musi on znać przyczyny poprzedniej ciąży ektopowej. Na przykład, jeśli ciąża pozamaciczna była prawdopodobnie związana z infekcjami układu rozrodczego, należy się upewnić, że zostały one wyleczone.

Jeśli usunięcie ciąży pozamacicznej wymagało usunięcia jajowodu, mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę w tych miesiącach, w których owulacja przebiega po stronie, gdzie brakuje jajowodu. Szanse na zajście w ciążę określa się wtedy na od 50 do 80 procent, nie są one więc bardzo niskie. Ciąża po ciąży ektopowej nie musi być ciążą również nieprawidłową. Są duże szanse, że urodzi się zdrowe dziecko. Ważne jest, aby jak najmniej się martwić i stresować, gdyż silne napięcie psychiczne nie pomoże ani w zajściu w ciążę, ani w jej donoszeniu. Jest znacznie większa szansa, że ciąża będzie przebiegała prawidłowo, niż że znów dojdzie do ciąży pozamacicznej.

Test ciążowy można zrobić w pierwszym dniu, w którym nie wystąpiła miesiączka. Robienie go wcześniej obarczone jest sporym ryzykiem błędu. Jeśli nie pojawia się silny ból ani krwawienie na początku ciąży, to dobry znak. Jeśli jednak pojawi się plamienie lub krwawienie, można pójść do lekarza, aby stwierdził, czy wszystko jest w porządku. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, pierwsze badania można zrobić między 6. a 7. miesiącem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze