Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Cera w ciąży

Avatar placeholder
05.10.2020 14:43
Cera w ciąży
Cera w ciąży (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Choć w większości przypadków cera w ciąży ulega znacznej poprawie – staje się bardziej świetlista i promienista – to jest także pewna grupa ciężarnych, u których stan skóry ulega pogorszeniu. Problemy z cerą w ciąży są skutkiem burzy hormonów, jaka zachodzi w organizmie kobiety. Wzrost estrogenów w ciąży powoduje, że cera może stać się bardziej przesuszona lub pojawiają się na niej krosty, wypryski czy zmiany trądzikowe. Trądzik w ciąży jest spowodowany przede wszystkim wzrostem estrogenów, które pobudzają aktywność gruczołów łojowych.

spis treści

1. Skóra w ciąży

W czasie ciąży zmienia się całe ciało kobiety. Nie tylko rośnie brzuch, zaokrąglają się biodra i piersi, ale zmienia się także twarz i cera kobiety. W przypadku niektórych kobiet cera staje się bardziej jasna i promienista. U starszych kobiet w czasie ciąży zmniejszają się zmarszczki, a cera staje się młodsza.

Często mówi się wówczas, że kobieta w ciąży "pięknieje". Dzieje się tak, ponieważ zwiększa się ciśnienie oraz ilość krwi, dzięki czemu cera jest lepiej odżywiona i dotleniona. Cera w czasie ciąży staje się bardziej rozświetlona i promienista. Jest to reakcja występująca w przypadku większości kobiet, dla których ciąża ma bardzo pozytywny wpływ na cerę. Niestety, nie wszystkie panie mogą cieszyć się pięknym wyglądem w ciąży. Część z nich negatywnie wspomina okres ciąży, ponieważ zdecydowanie pogorszył się wówczas ich stan skóry. Cera stała się matowa, szara i pozbawiona blasku. U niektórych ciężarnych pojawia się także trądzik. Dlaczego tak jest? Co powoduje negatywne zmiany skórne na twarzy ciężarnych?

2. Problemy z cerą w ciąży

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Za problemy z cerą w ciąży odpowiadają przede wszystkim hormony. Ciąża to okres burzy hormonów, która „odbija się” także na twarzy. Wzrost hormonów w ciąży w przypadku kobiet o suchej cerze powoduje, że cera staje się jeszcze bardziej przesuszona i trudniej zadbać o jej nawilżenie. Sucha skóra w ciąży jest bardziej wrażliwa i podatna na działanie innych czynników. Jak wiadomo w ciąży wzrasta poziom żeńskich hormonów - estrogenów, a to z kolei może negatywnie odbijać się na skórze, szczególnie w ciągu pierwszego trymestru ciąży. U niektórych kobiet mogą wówczas się pojawić wypryski na twarzy, krosty i zmiany trądzikowe, nawet jeśli wcześniej kobieta nie miała z nimi problemów. Szczególnie dokuczliwy staje się trądzik w ciąży, ponieważ ciężarna nie może stosować tradycyjnych metod leczenia tej dolegliwości skórnej.

3. Trądzik w czasie ciąży

Problemy z trądzikiem w ciąży pojawiają sie, gdy zwiększony poziom estrogenów pobudza aktywność gruczołów łojowych. Wzmożona produkcja sebum może prowadzić do zaczopowania gruczołów łojowych. Taka sytuacja sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych, które są odpowiedzialne za zmiany trądzikowe. Niestety, leczenie trądziku w ciąży jest utrudnione ze względu na to, że kobieta nie może przyjmować większości leków i stosować preparatów przeciwtrądzikowych, które stosuje się w trakcie zwykłej kuracji przeciwtrądzikowej. Zabroniona jest przede wszystkim terapia hormonalna, gdyż może się ona przyczynić do rozwoju wad wrodzonych u dziecka. Niewskazane są również preparaty zawierające izotretynoinę i tetracyklinę. Ta ostatnia substancja może osłabić rozwój kości i zębów u dziecka.

Następny artykuł: Makijaż na każdą okazję
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze