Trwa ładowanie...

Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży

Avatar placeholder
Joanna Krocz 18.11.2023 14:41
Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży
Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży (123rf)

Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży najczęściej spowodowany jest nudnościami, wymiotami i wyczuleniem na zapachy, które odrzucają przyszłą mamę od pokarmów. Gdy jesteś w ciąży, zdrowe odżywianie staje się podstawą – dla twojego dobrego samopoczucia, jak również dla prawidłowego rozwoju dziecka. Co jednak robić, gdy na samą myśl o jedzeniu masz mdłości, a widok ulubionego do tej pory posiłku wywołuje niechęć? Krótkotrwały brak apetytu w ciąży nie jest groźny. Jeśli jednak utrata łaknienia przedłuża się w czasie, może skutkować niedoborem lub brakiem wielu składników odżywczych potrzebnych do rozwoju płodu.

spis treści

1. Zdrowa dieta w ciąży

W ciąży ważna jest nie tyle ilość spożywanego jedzenia, co jego jakość. Najlepsza jest dieta dobrze zbilansowana, urozmaicona i bogata w składniki odżywcze. Warto sięgać po to, co wartościowe: warzywa, owoce, ryby, produkty mleczne, chude mięso. Czasami w drugim trymestrze ciąży kobiety tracą jednak apetyt. Okazuje się, że zamiast jeść więcej niż przed ciążą, jedzą mniej. Z niepokojem stają na wagę i patrzą, że wskazówka nawet o milimetr nie przesunęła się do przodu. Jeśli w drugim trymestrze nie przybierasz gwałtownie na wadze, nic złego się nie dzieje. Krótkotrwałe spadki apetytu matki nie są niebezpieczne dla płodu. Problem pojawia się wtedy, gdy przez dłuższy czas nic nie jesteś w stanie wziąć do ust.

Pamiętaj, że w ciąży nie jesz za dwoje, lecz dla dwojga. W pierwszym trymestrze ciąży rozwijające się w łonie dziecko jest jeszcze na tyle maleńkie, że zapotrzebowanie kaloryczne nie zmienia się w stosunku do okresu przed ciążą. Dopiero następne trymestry ciąży wiążą się ze zwiększonym o jakieś 300-400 kcal dostarczaniem energii wraz z pokarmem. Od początku trwania ciąży należy jednak zadbać, by w diecie przyszłej mamy znalazły się wszystkie niezbędne składniki odżywcze, takie jak: tłuszcze, węglowodany, białko, witaminy, sole mineralne. Jeśli przed ciążą odżywiałaś się zdrowo, teraz nie musisz szczególnie zmieniać swojego jadłospisu. Czasami mogą dokuczać ci problemy z jedzeniem, takie jak nudności, wymioty, brak apetytu. Nie denerwuj się! Tego typu kłopoty ma prawie połowa ciężarnych. W znakomitej większości przypadków nie oddziałują one negatywnie na płód.

2. Brak apetytu w ciąży

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Brak apetytu w ciąży – bez żadnych dodatkowych dolegliwości pokarmowych – należy do rzadkości. Jeśli jednak cierpisz na utratę łaknienia w ciąży i nic ci nie smakuje, pomimo oporów zmuś się do jedzenia. Możesz jeść mniej, ale za to częściej. Pamiętaj jednak, że musisz odżywiać się w ciąży, ponieważ w przeciwnym razie dziecko może mieć niedostatki składników odżywczych i urodzić się z niską masą ciała. Najczęściej jednak za brak apetytu w ciąży odpowiadają poranne mdłości lub wymioty. Przyczyną tych dolegliwości ciążowych są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Głównym winowajcą jest wysoki poziom hormonu beta-hCG.

Brak apetytu indukowany mdłościami lub wymiotami zdarza się z reguły u kobiet, które są w pierwszej ciąży lub które oczekują narodzin bliźniąt. Mdłości są szczególnie silne rano. Niektóre kobiety doświadczają jednak nudności nie tylko po obudzeniu się i wstaniu z łóżka, ale również w godzinach popołudniowych lub przez cały dzień. Jeszcze rzadziej zdarzają się w ciąży tzw. wymioty niepowściągliwe. Tego typu wymioty mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jeśli kobieta wymiotuje w ciąży przez długi czas, nie tylko nie przybiera na wadze, ale też traci wodę i wiele składników mineralnych. Długotrwałe wymioty w ciąży prowadzą do odwodnienia organizmu, grożą uszkodzeniem wątroby, poronieniem lub porodem przedwczesnym.

Na własną rękę nie wolno brać żadnych leków przeciwwymiotnych ani innych farmaceutyków. Zażywane środki farmaceutyczne muszą być przepisane przez lekarza. Jeśli brak apetytu i wymioty trwają dłużej niż kilka dni, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przy wymiotach niepowściągliwych często konieczna jest hospitalizacja ciężarnej i dożylne podawanie jej wody, elektrolitów i glukozy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze