Trwa ładowanie...

Ból w pachwinie w ciąży

 Ewa Rosiecka
11.03.2024 13:03
Ból w pachwinie w ciąży
Ból w pachwinie w ciąży (123rf)

Ból brzucha może być odczuwany w każdym etapie ciąży, jednak nigdy nie powinien być lekceważony. Może on być objawem dolegliwości niosących ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Niekiedy niezbędna okaże się interwencja lekarza, jednak w wielu przypadkach z bólem brzucha kobieta poradzi sobie sama.

spis treści

1. Bóle pachwin w pierwszym trymestrze ciąży

Podczas kilku pierwszych tygodni ciąży, w organizmie kobiety zachodzą ogromne zmiany hormonalne, dzięki którym możliwe jest jak najlepsze przygotowanie do roli matki.

Po tym jak zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, rozpoczyna się intensywny proces wzrostu, więc i macica zwiększa swoją objętość. W jej obrębie musi się znaleźć miejsce dla płodu oraz niezbędnych dla jego rozwoju łożyska i worka owodniowego z wodami płodowymi.

Zobacz film: "Krwawienie i ból w ciąży"

Podczas ciąży w ciele przyszłej mamy zachodzą dość gwałtowne zmiany, które powodują specyficzne dolegliwości. Wzmożona produkcja hormonów prowadzi do zwiększonego transportu krwi w kierunku narządów rodnych, a organy te stają się bardzo wrażliwe i obrzmiałe.

Ból brzucha na początku ciąży. O czym świadczy?
Ból brzucha na początku ciąży. O czym świadczy?

Bóle brzucha mogą towarzyszyć kobiecie w pierwszej połowie ciąży. Związane są one wówczas najczęściej

przeczytaj artykuł

Dodatkowo, pojawić się może uczucie pełności i nieznaczny ból podbrzusza podobny do tego, którego kobieta doświadcza przed miesiączką. Charakterystyczne dla tego stanu jest również uczucie ciągnięcia, spowodowane przez macicę, która rozciąga podtrzymujące ją więzadła.

Na bóle brzucha należy zwrócić szczególną uwagę w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż w tym okresie występuje największe prawdopodobieństwo poronienia. Jeżeli przyszła mama cierpi na nietypowe dolegliwości, zwłaszcza bolesne, regularne skurcze, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

2. Niepokojące bóle pachwin

Nagłe bóle, szczególnie te umiejscowione w jednym miejscu, po których ruchy dziecka stają się gwałtowne lub w ogóle zanikają, mogą być niepokojące. Najlepiej zgłosić się wtedy do lekarza.

Tym bardziej, jeśli taki ból połączony jest z krwawieniem lub plamieniem. Jeśli dodać jeszcze rwący ból w pachwinach, może to oznaczać przedwczesne odklejenie się łożyska, przedwczesny poród lub wręcz poronienie.

Ból biodra w ciąży
Ból biodra w ciąży

Ból biodra w ciąży to problem bardzo wielu kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży. Nasilenie bólu

przeczytaj artykuł

Ważne jest, aby kobieta umiała rozróżnić rodzaje skurczów w okolicach pachwin. Pierwszy typ charakteryzuje niewielkie natężenie, ale duża częstotliwość. Nie są one bardzo niebezpieczne, jednak warto konsultować każdy ból z lekarzem.

Inny ból pachwinowy to skurcze przepowiadające. Mają nieregularny charakter (1 lub 2 skurcze w przeciągu 10 minut) i pojawiają się w ostatnich tygodniach ciąży, a częstotliwość ich występowania jest tym większa, im bliżej do porodu.

U kobiet spodziewających się pierwszego dziecka, skurcze tego typu mają na celu skierowanie główki malucha do kanału rodnego. Bardzo niepokojące objawy, którymi należy od razu się zainteresować, to skurcze macicy, bóle w okolicach krzyża oraz bóle miednicy, promieniujące na pachwiny.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze