Ból nogi w ciąży

Dolegliwości bólowe w czasie ciąży to, niestety, nie mit. Oprócz opuchniętych stóp i bólu pleców wiele ciężarnych kobiet zmaga się z bólem nóg. Szczególnie powszechnym problemem wśród kobiet spodziewających się dziecka jest ból nerwu kulszowego oraz skurcze mięśni nóg. Dlaczego te dolegliwości tak często pojawiają się u ciężarnych kobiet? Jak można zaradzić bólowi nóg oraz bolesnym skurczom, będąc w ciąży?

Ból nerwu kulszowego w ciąży

Nerw kulszowy jest największym nerwem w ciele człowieka. Spełnia on ważne funkcje sensoryczne i motoryczne w dolnej części ciała. Nerw kulszowy jest odpowiedzialny za czucie w tylnej części ud, dolnej części nogi oraz podeszwie stopy. Dlaczego ból tego nerwu jest powszechny u ciężarnych? Nerw kulszowy biegnie pod macicą aż do nóg, dlatego uważa się, że rozwijające się dziecko uciska na nerw. Najprostszym sposobem na złagodzenie bólu nerwu kulszowego jest położenie się na boku, na stronie przeciwległej do źródła dolegliwości bólowych. To może pomóc w zmniejszeniu nacisku na nerw. Aby uniknąć bólu, ciężarnym kobietom zaleca się unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów i stania przed długi czas. Jeżeli jesteś w ciąży i odczuwasz nacisk na nerw kulszowy podczas stania, podnieś jedną ze stóp i oprzyj ją o coś. Możesz również wypróbować pływania. W celu złagodzenia bólu aplikuj gorące lub zimne okłady na bolesne miejsca. Po konsultacji z lekarzem możesz stosować lek przeciwbólowy dozwolony dla ciężarnych. Pamiętaj, by skontaktować się z lekarzem, gdy ból stanie się uporczywy lub zwiększy się częstotliwość jego występowania.

Bolesne skurcze nóg w ciąży

Przyczyna występowania skurczów mięśni w czasie ciąży jest jeszcze nieustalona. Istnieje prawdopodobieństwo, że mięśnie nóg u ciężarnych są zmęczone ciągłym noszeniem dodatkowego ciężaru. Być może powodem skurczów jest nacisk rosnącej macicy na naczynia krwionośne, które dostarczają krwi z nóg do serca oraz na nerwy biegnące od tułowia do nóg. Skurcze mięśni nóg mogą zacząć dokuczać przyszłej mamie podczas drugiego trymestru. Skurcze mogą pogarszać się w miarę rozwoju ciąży i zwiększania się rozmiaru brzucha. Nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawiać się w ciągu dnia, ale najbardziej dokuczliwe są w nocy, gdyż mogą zakłócać spokojny sen ciężarnej. Na szczęście skurczom nóg w czasie ciąży można zapobiegać. Ważne jest unikanie stania lub siedzenia ze skrzyżowanymi nogami przez długi czas. Wskazane jest systematyczne rozciąganie mięśni łydek w ciągu dnia, a także kilkakrotnie przed położeniem się do łóżka. Dobrym nawykiem jest także wykonywanie krążeń kostkami i poruszanie palcami u nóg podczas siedzenia, jedzenia lub oglądania telewizji. Jeśli ciąża przebiega bez zakłóceń, warto codziennie wybierać się na spacer. Nie wolno jednak dopuszczać do nadmiernego zmęczenia. Jeżeli masz problemy ze skurczami nóg w ciąży, kładź się na lewym boku, by poprawić krążenie w nogach. Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu, a przed pójściem do łóżka bierz ciepłą kąpiel, by rozluźnić mięśnie. Możesz stosować również suplementy z magnezem, by zapobiegać skurczom. Jeśli mimo podjęcia wyżej wymienionych kroków pojawi się skurcz, natychmiast zacznij rozciągać mięśnie łydki. Na początku jest to bolesne, ale z czasem ból minie. Jeżeli tak się nie stanie, a oprócz silnego skurczu mięśni zauważysz obrzęk, zaczerwienienie lub tkliwość w nodze, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Przyczyną bólu może być bowiem skrzep krwi.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »

Artykuły Skurcze łydek w ciąży

Masaż nóg
Skurcze łydek w ciąży Masaż nóg

Każdego dnia nasze nogi wykonują ciężką pracę – codziennie niosą nas w różne miejsca. Z tego względu bardzo istotna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Warto od czasu do czasu zwolnić tempo życia, ograniczyć napięcia i stres. Nie tylko ze...

Skurcze łydek
Skurcze łydek w ciąży Skurcze łydek

Skurcze łydek bardzo często pojawiają się w czasie ciąży, najczęściej w III trymestrze. Nasilają się zazwyczaj w nocy lub z samego rana i bywają niekiedy bardzo bolesne. Wiele ciężarnych kobiet skarży się, że często uniemożliwiają im one normalne...

Spuchnięte nogi w ciąży
Obrzęki w ciąży Spuchnięte nogi w ciąży

Spuchnięte nogi w ciąży to problem wielu kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Aby dać sobie radę z tą dolegliwością, trzeba pamiętać o odpoczynku dla nóg i stóp, aktywności fizycznej i zdrowej diecie.

Jak dbać o nogi podczas ciąży?
Ciało w ciąży Jak dbać o nogi podczas ciąży?

Zmiany w organizmie kobiety podczas ciąży powodują również zmianę środka ciężkości. Ponadto przyrost masy ciała powoduje, że naturalnie wzrasta obciążenie kolan i stóp. Utrzymanie prawidłowej postawy, zmiany pozycji, podnoszenie, siedzenie,...

Obrzęki w ciąży Spuchnięte nogi w ciąży cz. 2/2

Spuchnięte nogi w ciąży to problem wielu kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Aby dać sobie radę z tą dolegliwością, trzeba pamiętać o odpoczynku dla nóg i stóp, aktywności fizycznej i zdrowej diecie.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Ból biodra w ciąży

Ból biodra w ciąży to problem bardzo wielu kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży. Nasilenie bólu biodra jest różne: od nieprzyjemnego uczucia dyskomfortu po ból, który nie pozwala zasnąć w nocy lub chodzić. U niektórych...

Przeziębienie w ciąży Ból gardła w ciąży

Ból gardła w ciąży pojawia się najczęściej jako efekt zapalenia gardła, przeziębienia czy anginy. Na ból gardła w ciąży dobre są domowe sposoby, takie jak: płukanie gardła czy picie syropu z cebuli.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Ból nerki w ciąży

Ból nerek w ciąży może być spowodowane urazem, infekcją lub być początkiem rozwijającej się poważnej choroby.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Ból w pachwinie w ciąży

Ból pachwin nie jest najczęstszą dolegliwością w ciąży, może dlatego kobiety obawiają się jakichkolwiek bólów brzucha i pachwin. Najczęściej nie są to jednak groźne objawy.

Bóle kręgosłupa w ciąży Ból stawów w ciąży

Ból stawów w ciąży wynika przede wszystkim z chorób zapalnych układu kostnego oraz chorób tkanki łącznej. Leczenie bólu stawów musi być dobierane indywidualne do potrzeb każdej ciężarnej.

Ból głowy w ciąży
Mdłości w ciąży Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży, choć zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka, jest dość dokuczliwą dolegliwością ciążową. Nie musisz się godzić na milczące znoszenie bólu głowy w ciąży. Istnieją naprawdę skuteczne sposoby, by szybko...

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Ból brzucha w ciąży

Ból brzucha to powszechna dolegliwość wśród ciężarnych kobiet. Dolegliwości bólowe nie muszą świadczyć o zagrożeniu dla matki i dziecka, ale niekiedy są sygnałem poważnych problemów.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Ból jajników w ciąży

Bóle jajników w ciąży czasami są naturalnym objawem dostosowywania się organizmu kobiety do nowej sytuacji fizjologicznej. Kiedy towarzyszą im upławy lub gorączka, wymagają konsultacji z lekarzem.

Bóle kręgosłupa w ciąży Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży to częsty problem. Jego główną przyczyną są zmiany zachodzące w ciele ciężarnej kobiety. Jak poradzić sobie z bólem pleców i zapobiec wystąpieniu dolegliwości bólowych?

Obrzęki w ciąży Ból piersi w ciąży

Ból i nadwrażliwość piersi to jedne z pierwszych objawów ciąży. To przypadłość charakterystyczna szczególnie dla pierwszego trymestru i czasem bywa bardzo uciążliwa dla bardziej wrażliwych kobiet.

Bóle kręgosłupa w ciąży Ból kości ogonowej w ciąży

Ból kości ogonowej w ciąży może być wynikiem urazu sprzed ciąży. Jeśli kobieta uskarża się na ból kości guzicznej, lepiej, żeby zbadała się, zanim zajdzie w ciążę. Ułatwi to diagnozę i leczenie.

Bóle kręgosłupa w ciąży Ból pleców i żeber w ciąży

Ból pleców i żeber w ciąży to dolegliwości ciążowe, które pojawiają się dość często, szczególnie w trzecim trymestrze. Sposobem na to są ćwiczenia dla kobiet w ciąży czy techniki oddechowe.

Bóle kręgosłupa w ciąży Ból stóp w ciąży

Ból stóp w ciąży jest dolegliwością wielu przyszłych mam. Wynika on ze zwiększonego ciężaru ciała i działania hormonów, które rozluźniają więzadła, co może doprowadzić nawet do płaskostopia.

Przeziębienie w ciąży Ból kości w ciąży

Ciąża nie jest obojętna dla organizmu kobiety, wraz ze wzrostem masy zwiększa się nacisk na układ kostno-stawowy, co może spowodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Bóle kręgosłupa w ciąży Ból kręgosłupa w ciąży

Wraz ze wzrostem dziecka zwiększa się masa twojego ciała i rozmiary brzucha. To powoduje bóle kręgosłupa, a czasami ból nerwu kulszowego przebiegający od okolicy lędźwiowej do palców stopy.

Infekcje okolic intymnych w ciąży Ból krocza w ciąży

Bóle krocza są najczęściej związane z rozciąganiem spojenia łonowego, które dostosowuje się do wydania na świat dziecka. Nie jest to objaw niepokojący, jednak warto powiedzieć o tym lekarzowi.

Krwawienie i ból w ciążyOdtwórz wideo
Objawy poronienia Krwawienie i ból w ciąży

Jeśli w czasie ciąży pojawia się uporczywy ból a do tego krwawienie, nie należy zwlekać i trzeba udać się do lekarza. Jeśli specjalista stwierdzi krwotok jest to wskazaniem do szybkiej hospitalizacji oraz przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Taki...

Łagodzenie bólu porodowego Joga w ciąży a ból porodowy

Ćwiczenia w ciąży powodują, że ból przy porodzie jest łagodniejszy. Kobieta, która przed rozwiązaniem uprawia jogę, ma także mniejsze problemy z powrotem do dawnej sylwetki. Oczywiście, gimnastyka jest wskazana dla przyszłych matek, u których...

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Ból w pachwinie w ciąży cz. 2/2

Ból pachwin nie jest najczęstszą dolegliwością w ciąży, może dlatego kobiety obawiają się jakichkolwiek bólów brzucha i pachwin. Najczęściej nie są to jednak groźne objawy.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Ból jajników w ciąży cz. 2/2

Jeśli bóle jajników są silne, punktowe, z dróg rodnych wycieka dziwna, ropna lub serowata wydzielina i występuje gorączka, najprawdopodobniej masz zapalenie jajników lub zapalenie jajowodów. Choroby te wymagają różnicowania...

Przeziębienie w ciąży Ból gardła w ciąży cz. 2/2

Ból gardła w ciąży pojawia się najczęściej jako efekt zapalenia gardła, przeziębienia czy anginy. Na ból gardła w ciąży dobre są domowe sposoby, takie jak: płukanie gardła czy picie syropu z cebuli.

Kłamstwo ma krótkie nogi (recenzja)
Hobby Kłamstwo ma krótkie nogi (recenzja)

Ośmioletni Andrzej ma bogatą wyobraźnię. Jednak wykorzystuje ją przede wszystkim do tego, aby wymyślać najróżniejsze historie i wmawiać bliskim, że są prawdziwe. Występuje w nich zazwyczaj w roli bohatera. Z czasem staje się notorycznym kłamcą. Czy zrozumie,...

Dziecięce choroby Ból ucha

Ból ucha u dziecka najczęściej pojawia się, gdy obecne jest ciało obce w uchu, zalegający korek woszczynowy lub występuje zapalenie ucha. Zawsze z dzieckiem należy zgłosić się do laryngologa.

Choroby i dolegliwości malucha Ból stawów u dzieci

Ból stawów u dzieci jest dość częstym problemem. Bóle stawowe u dzieci zdrowych mogą być wynikiem gwałtownego wzrostu, u innych – objawem chorób takich jak zapalenie stawów czy fibromialgia.

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie Ból kręgosłupa po porodzie

Ból kręgosłupa po porodzie może być skutkiem powracania organizmu do stanu sprzed ciąży. Bóle pleców pojawiają się także wtedy, kiedy kobieta po porodzie przeciąża się, zamiast zregenerować siły.

Bóle kręgosłupa w ciąży Ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego w ciąży zdarza się zdecydowanie rzadziej niż bóle krzyża. Może jednak być bardzo dokuczliwy i promieniować do kończyn dolnych, powodując zaburzenia narządu ruchu.

Połóg Poporodowy ból krocza

Jeśli dziecko przyszło na świat drogami natury twoje krocze jest spuchnięte i obolałe. Jeśli masz za sobą nacięcie krocza - rana powinna się zagoić mniej więcej w ciągu dziesięciu dni po porodzie.

Spadek masy ciała Ból gardła u niemowląt

Ból gardła u niemowląt może być trudny do stwierdzenia dla rodziców, a co gorsza, może mieć różne przyczyny: od przeziębienia po infekcje wewnątrz jamy ustnej. Taki stan może wymagać wizyty u lekarza.

Pielęgnacja uszu niemowlaka Ból ucha u niemowlaka

Ból ucha u niemowlaka zdarza się szczególnie często po infekcjach górnych dróg oddechowych i może oznaczać zapalenie ucha środkowego. Leczenie niekiedy wymaga podania antybiotyku.

Zdrowie dziecka Ból gardła u dzieci

Ból gardła dziecka jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt malucha u lekarza. Wirusami łatwo zakażają się dzieci poniżej 5. roku życia o jeszcze niedojrzałym układzie odpornościowym.

Zdrowie dziecka Ból ucha u dzieci

Zapalenie i ból ucha należy do jednych z najczęstszych i najboleśniejszych chorób zarówno niemowląt, jak i przedszkolaków. Wbrew pozorom ich przyczyną nie musi być zawianie ani zamoczenie ucha.

Choroby i dolegliwości malucha Ból nóg u dzieci

Często dzieci skarżą się na bóle nóg. Ich przyczyną zwykle nie jest żadna choroba. Ból kości u dzieci może być związany z szybkim wzrostem, a także z aktywnością fizyczną w ciągu dnia.

Bóle kręgosłupa w ciąży Ból kręgosłupa szyjnego

Ból kręgosłupa szyjnego w ciąży spowodowany jest działaniem hormonów oraz zmianami w statyce ciała. Samoświadomość i samokontrola postawy jest najlepszą profilaktyką bólów kręgosłupa ciężarnych.

Odstawienie od piersi Ból piersi przy karmieniu

Ból piersi przy karmieniu może wynikać z różnych przyczyn, np. zapalenia piersi, bólu brodawek sutkowych, nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi, wyprysków wokół sutka albo ropienia piersi.

Choroby noworodka Ból gardła u noworodka

Ból gardła u noworodka może być wywołany podrażnieniem i nie wymagać wizyty u lekarza. Należy obserwować dziecko, czy nie ma innych objawów, które sugerowałyby chorobę.

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij