Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Ból kości ogonowej w ciąży

Avatar placeholder
30.04.2019 09:24
Ból kości ogonowej w ciąży
Ból kości ogonowej w ciąży (123rf)

Ból kości ogonowej w ciąży jest dość częstą dolegliwością u przyszłych mam. Bóle kości guzicznej nie zdarzają się oczywiście tylko w ciąży – mogą być skutkiem urazu lub mieć podłoże idiopatyczne. Jeśli kobieta cierpiała wcześniej na bóle kości ogonowej, jest większe ryzyko, że nasilą się lub powrócą w czasie ciąży. Ból w kości ogonowej u niektórych kobiet pojawia się dopiero po porodzie.

1. Skąd się biorą bóle kości ogonowej w ciąży?

Kość ogonowa, czyli kość guziczna, to ostatni odcinek kręgosłupa. Składa się z czterech-pięciu kręgów, które są ze sobą zrośnięte. Jest to postać szczątkowa ogona, ale nie znaczy to, że kość ta jest całkowicie niepotrzebna. Są do niej przyczepione mięśnie, ścięgna i więzadła. Oprócz tego, kość guziczna wspiera ciało w pozycji siedzącej, kiedy tułów jest odchylony do tyłu.

Najczęściej bóle kości ogonowej w czasie ciąży pojawiają się ze względu na zmiany w ciele kobiety pod wpływem ciąży. Powiększona macica uciska na kręgosłup, co może powodować ból, szczególnie jeśli u kobiety wystąpiły kiedyś urazy kości ogonowej.

Ból kości ogonowej może pojawić się dlatego, że jakiś czas wcześniej doszło do urazu - stłuczenia lub nawet złamania - kości guzicznej. W czasie ciąży ból ten może się nasilić lub powrócić. A wszystko dlatego, że obciążenie organizmu, a szczególnie kręgosłupa zwiększa się w czasie ciąży.

Zobacz film: "Najlepsze ćwiczenia na kręgosłup"

Ból kości guzicznej w ciąży może być także wywołany schorzeniami niedotykającymi bezpośrednio kości ogonowej. Do takich schorzeń zalicza się torbiel Tarlova oraz bóle wyższych odcinków kręgosłupa, promieniujące w dół.

Ból kości ogonowej w ciąży może dotyczyć samej kości, ale także może promieniować na wyższe partie pleców, pośladki czy nawet nogi.

2. Jak sobie radzić z bólem kości guzicznej w czasie ciąży?

Należy pamiętać, że w ciąży każdy lek należy zawsze konsultować z lekarzem. Na bóle kręgosłupa może pomóc delikatny masaż, ciepła kąpiel lub ogrzewanie bolącego miejsca. Ból zwykle nasila się podczas siedzenia – można go łagodzić, siadając na poduszce. Niektórym kobietom na ból pleców w ciąży pomagają specjalne, bezpieczne ćwiczenia rozciągające plecy. Jeśli ból staje się nie do zniesienia dla matki, lekarz może zalecić leki przeciwbólowe bezpieczne dla ciężarnych. Nie można jednak bez konsultacji z lekarzem brać na własną rękę żadnych leków.

Jeśli bóle kości guzicznej pojawiają się u kobiety, powinna ona zbadać ich przyczyny jeszcze przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę. Badaniem często wykorzystywanym w diagnostyce tego rodzaju bólów jest badanie rentgenowskie, którego nie wykonuje się w czasie ciąży. Badanie MRI (magnetyczny rezonans jądrowy), uznawane za bezpieczniejsze w ciąży i stosowane przy diagnostyce bólów kręgosłupa, jest stosowane w ciąży tylko w przypadkach, kiedy podejrzewa się bardzo poważne choroby, których szybka i prawidłowa diagnoza może zaważyć na zdrowiu i życiu dziecka i matki.

Przed porodem najlepiej poinformować osobę przyjmującą poród o bólach kości ogonowej. Poród może być dodatkowym czynnikiem zwiększającym te bóle i ryzyko urazu kości guzicznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze