Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Ból gardła u niemowląt

Avatar placeholder
30.04.2019 08:57
Ból gardła u niemowląt
Ból gardła u niemowląt (123rf)

Niestety, niemowlę nie jest w stanie jeszcze powiedzieć, co je boli. Rodzice muszą zgadywać, co jest z maluszkiem nie tak, kiedy traci apetyt, jest rozdrażniony i często płacze. Ból gardła u niemowląt właśnie tak się objawia. Tego typu niecharakterystyczne objawy oznaczają, że jedynym sposobem stwierdzenia, czy dziecko ma ból gardła jest obejrzenie dokładnie wnętrza jego buzi.

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła
Skuteczne domowe sposoby na ból gardła [10 zdjęć]

Ból gardła zazwyczaj wywołany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Gdy organizm zaatakują bakterie,

zobacz galerię

1. Objawy i przyczyny bólu gardła u niemowląt

Objawy bólu gardła u niemowląt to:

Zobacz film: "Domowe sposoby na gardło - ziołowe płukanki"

Aby sprawdzić, czy niemowlak ma rzeczywiście ból gardła, trzeba mu obejrzeć wnętrze jamy ustnej oraz gardło. Przed i po oglądaniu należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Rodzicowi może być trudno ocenić, czy gardło jest zaczerwienione i czy oznacza to infekcję. Może jednak sprawdzić, czy dyskomfort dziecka nie jest wywołany czymś innym.

Szczególnie częstą przyczyną dyskomfortu w jamie ustnej są wirusowe infekcje dotykające błony śluzowej jamy ustnej. Wirus opryszczki bardzo często atakuje tkankę jamy ustnej, wywołując bolesne nadżerki. W ustach dziecka – na dziąsłach, podniebieniu, migdałkach, języku lub wnętrzach policzków – pojawiają się wtedy szarawe lub żółtawe zmiany, oprócz tego z jamy ustnej może być wyczuwalny nieprzyjemny zapach. Poza tym istnieją także infekcje o podłożu grzybiczym w jamie ustnej, które również wywołują dyskomfort w jamie ustnej (są to pleśniawki). To właśnie takie infekcje najczęściej powodują objawy podobne do bólu gardła u niemowląt. W okresie ząbkowania dziecko zaczyna tracić ochronę przed wirusami i bakteriami, którą otrzymywało do tej pory wraz z przeciwciałami w mleku matki. Stąd infekcje wirusem opryszczki właśnie w tym czasie.

2. Sposoby na ból gardła u niemowlaka

Dzieci do trzech lat nie powinny ssać tabletek łagodzących ból gardła. Ssanie tabletki mogłoby się skończyć zakrztuszeniem, gdyż maluch po prostu jeszcze tego nie potrafi. Łagodzenie bólu i swędzenia gardła powinno być naturalne i bezpieczne dla dziecka. Bardzo dobrze sprawdza się nawilżanie powietrza, gdyż czasem ból gardła bierze się po prostu z wysuszenia. Dziecko powinno dużo pić. Kiedy są mu już podawane inne napoje niż mleko matki, może dostawać ciepłą herbatkę. Starsze maluchy mogą płukać gardło naparem z szałwii, rumianku lub wodą z solą.

W przypadku infekcji wirusem opryszczki objawy można łagodzić za pomocą ibuprofenu. Należy jednak pamiętać, że dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny dostawać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. W czasie dwu- lub trzytygodniowej infekcji trzeba pilnować, czy dziecko wypija odpowiednie ilości mleka, gdyż brak apetytu może doprowadzić nawet do odwodnienia. Maluchy, które jedzą już papki, nadal mogą je spożywać, ale rodzice powinni starać się wybierać niepodrażniające produkty, niewymagające gryzienia. Niestety, w przypadku infekcji wirusowej nie pomogą żadne antybiotyki, trzeba czekać, aż choroba sama przejdzie i w miarę możliwości łagodzić objawy.

Jeśli niemowlę ma trudności w przełykaniu, na migdałkach pojawił się nalot lub gorączka jest wysoka – należy iść z dzieckiem do lekarza.

Porozmawiaj z innymi rodzicami na temat sposobów na ból gardła. Zapraszamy na nasze forum.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze