Biegunka

Biegunka to jedna z najczęstszych dziecięcych dolegliwości. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy nasze organizmy i tak są juz osłabione otaczającymi nas wirusami i infekcjami. Jedno jest pewne. Nie wolno jej lekceważyć i warto przyspieszyć jej zakończenie, gdyż bardzo osłabia organizm dziecka.

Spis treści:
  1. 1. Objawy biegunki
  2. 2. Przyczyny biegunki
  3. 3. Leczenie biegunki

1. Objawy biegunki

O biegunce mówimy wówczas, gdy dziecko kilkakrotnie w ciągu dnia oddaje wodnisty stolec. Stolec taki można rozpoznać po tym, że na pieluszce tworzy się wokół niego szeroka, wilgotna obwódka. W kale można znaleźć nie do końca strawione części pokarmu (przede wszystkim resztki warzyw i owoców).

W przypadku ostrej postaci zakaźnej w kale obecne są śluz lub krew. Towarzyszą jej często bóle brzucha lub gorączka. Biegunkę rozpoznamy również po przykrym, kwaśnym zapachu stolca, złym samopoczuciu dziecka, braku apetytu i łaknienia. Biegunka może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Biegunka ostrato stan chorobowy trwający do 14 dni, natomiast utrzymywanie się objawów chorobowych ponad 14 dni nosi nazwę biegunki przewlekłej.

2. Przyczyny biegunki

  • Infekcja wirusowa najczęściej spowodowana rotawirusami. Po 2-3 dniach objawów przeziębieniowych pojawia się biegunka. Objawami zakażenia rotawirusami są silna biegunka, bardzo wodnista, strzelająca i trudna do zahamowania oraz wymioty. Mogą towarzyszyć jej również silne bóle brzucha, a także kaszel i katar. Znana pod nazwą grypa żołądkowa, choć nie wywołał jej wirus grypy, tylko rotawirus. Rotawirusy przenoszą się drogą kropelkowa, więc bardzo trudno uchronić malucha przed zarażeniem. Błyskawicznie przedostają się do jelita cienkiego, wnikają w błonę śluzową i tam w ogromnym tempie się namnażają. Jeśli dziecko ma mniej niż 6 miesięcy szybko udaj się do lekarza, ze starszym idź, gdy po kilku godzinach objawy nie ustępują.
  • Infekcja bakteryjna - głównie salmonella, shigella, czerwonka. Dziecko ma ostrą biegunkę, może wymiotować. Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem!
  • Alergia pokarmowa - nawraca za każdym razem, gdy malec zje uczulający produkt. Biegunka ma przebieg łagodniejszy ale przewlekły.
  • Antybiotykoterapia - pod wpływem zniszczenia flory bakteryjnej jelit. Należy podawać leki odbudowujące florę bakteryjną.

3. Leczenie biegunki

Jest kilka teorii na ten temat. Jedni zalecają podawanie preparatów probiotycznych typu Lakcid, Lacidofil, Trilac, Enterol, tak by skrócić czas biegunki. Nie zalecają węgla aktywowanego ani żadnych środków na zatrzymanie, by dziecko pozbyło się z organizmu, co wywołało to schorzenie. Inni każą podawać węgiel, smectę i tym podobne specyfiki na zatrzymanie. Wybór zostawmy lekarzowi prowadzącemu. To on najlepiej umie ocenić stan dziecka.

Ważne przy biegunce:

  • Odwodnienie. Często podawaj dziecku pić. Najlepiej co kilka minut 1-2 łyżeczki, by nie doprowadzić do wymiotów. Najlepsze na biegunkę będą: przegotowana woda, lekko solona, słaba herbatka, marchwianka, kleik ryżowo-marchwiowy (ORS 200), za zgodą lekarza płyny nawadniające ? Orsalit, Gastrolit do kupienia w aptece. Ważne, by napoje były chłodne, gdyż ciepłe i gorące potęgują odruch wymiotny.
  • Dieta przy biegunce. Według ostatnich badań wynika, że odżywianie przyspiesza regenerację przewodu pokarmowego i zmniejsza ryzyko niedożywienia. Dlatego po obfitym pojeniu możesz podać malcowi lekkostrawny posiłek, oczywiście jeśli nie zgłasza sprzeciwu (może to być rozgotowany ryż, albo kleik ryżowy, gotowana przetartą marchewkę, kisiel). Nie podawaj chleba, gdyż zawarty w nim gluten może dodatkowo podrażniać jelita.

Ważne informacje:
Odwodnienie - dziecko nie siusia lub siusia bardzo mało, ma suche usta lub język, płacze bez łez, jego skóra jest mało elastyczna, a u niemowląt zapada się ciemiączko - natychmiast jedź do szpitala. To bardzo niebezpieczne objawy.

Dbaj o skórę - podczas biegunki bardzo łatwo dochodzi do odparzeń. Po każdym wypróżnieniu lub zmianie pieluszki przemyj skórę dziecka i nasmaruj ochronnym kremem.

Dbaj o higienę - każdorazowo po zetknięciu z pieluchą umyj dokładnie ręce. Bardzo łatwo przenieść zarazki na resztę domowników. Pamiętaj, że dostępne są szczepienia przeciw rotawirusom. Niestety, mają dość wysoka cenę, ale warto zabezpieczyć dziecko przed tymi drobnoustrojami.

Porozmawiaj o tym na Kącik dla Mam »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Admin Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Biegunka, czyli dobre rady jak ją przetrwać i pokonać Admin:

Biegunka to jedna z najczęstszych dziecięcych dolegliwości. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy nasze organizmy i tak SA juz osłabione otaczającymi nas wirusami i infekcjami. Jedno jest pewne. Nie wolno jej lekceważyć i warto przyspieszyć jej zakończenie,...

KATARZYNKA78 Pediatra 2 odpowiedzi biegunka KATARZYNKA78:

co morzna podac roczniakowi na biegunkę próbowałam smekte ale nie chce jej pic:(

kmajewska Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Biegunka kmajewska:

witam jestem w 6 tyg ciąży cierpię od lat na zespół jelita drażliwego z biegunką jak dowiedziałam się że jestem w ciąży musiałam zrezygnować z leków żeby nie zaszkodziły dziecku ale teraz biegunki mam codziennie jak mogę je leczyć czy jest szansa ze jelita...

Tosia27 Pediatra 1 odpowiedź Biegunka - ząbkowanie Tosia27:

Witam Mam pytanko. Moja 16-miesięczna córcia od 5 dni ma biegunkę. Podaję jej probiotyki ale nie bardzo pomagają. Zaobserwowałam, że wychodzą jej na raz trzy zęby (piątki) ale żadnych innych objawów chorobowych poza małym katarkiem .

naaathalie Chore dziecko 3 odpowiedzi Biegunka po szczepieniu! naaathalie:

Kochane, w srode po poludniu zaszczepilam moje maleństwo pierwszą dawką 6w1 i prz. pneumokokom. Noc była spokojna ale wczoraj cały dzien luźne kupki i dziś w nocy też (normalnie w nocy nie robił- dziś dwie) .

Redakcja Noworodki i niemowlaki 0 odpowiedzi Twoje dziecko ma katar i wymiotuje? Sprawdź, czy to nie alergia Redakcja:

Dolegliwości takie, jak wysypka, katar, wymioty, ulewanie, biegunka - mogą być reakcją alergiczną na mleko krowie. Jest to schorzenie okresu dzieciństwa, ale bywa, że utrzymuje się przez całe życie .

pokaż 5 następnych

Artykuły Biegunka

Dziecięce choroby Biegunka rotawirusowa

Rotawirusy są mało znane, ale niebezpieczne. Ostra biegunka połączona z wymiotami i wysoką gorączką może świadczyć o tym, że twoje dziecko zakaziło się rotawirusem. Co wtedy robić? U chorych niemowląt konieczna jest hospitalizacja. Natomiast starsze dzieci...

Podaruj swojemu dziecku więcej magnezu Biegunka w ciąży

Biegunka zdarza się w ciąży rzadziej niż na przykład zaparcia. Niemniej jednak trzeba powiedzieć, że w czasie dziewięciu miesięcy ryzyko wystąpienia biegunki nie zawsze łączy się z niebezpieczeństwem.

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Biegunka u niemowlaka

Biegunka u niemowlaka nie powinna być bagatelizowana, bo szybko prowadzi do odwodnienia. Jeśli dziecko ma biegunkę, a w dodatku gorączkuje i wymiotuje, natychmiast jedź z nim do lekarza.

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Ząbkowanie a biegunka

Ząbkowanie niemowlaka może przebiegać spokojnie i bez większego bólu. Częściej jednak procesowi temu towarzyszą bolesne dla dziecka objawy – swędzenie dziąseł, stan podgorączkowy, a nawet biegunki.

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Biegunka a karmienie piersią

Biegunka najczęściej spowodowana jest infekcją, lecz nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Znowu biegunka? Zwalcz ją jak najszybciej!

Artykuł sponsorowany Nie ma dziecka, które nie cierpiałoby z powodu biegunek. U niektórych maluchów to sporadyczne kłopoty, inne cierpią przez biegunki przewlekłe. Jak sobie z nimi radzić szybko, skutecznie i bezpiecznie? Zanim przejdziemy...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Biegunka u niemowlaka

Biegunka u niemowlaka jest dość niebezpieczna, bo szybko prowadzi do odwodnienia organizmu. Jak rozpoznać biegunkę u dziecka? Wszystko zależy od tego, jak karmisz malucha. Inaczej bowiem objawia się biegunka u dzieci karmionych piersią, a inaczej u maluszk ... , nie chce jeść, jest rozdrażniony. Czasami z biegunką mogą współwystępować wymioty i gorączka. Zwykle zmniejsza się ilość ... karmione piersią. Ich stolce są żółtawe i papkowate, o kwaśnym zapachu. Biegunka u niemowląt karmionych sztucznie...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Jakie są przyczyny biegunki u dzieci?

Biegunka u dzieci jest uciążliwym problemem i nie wolno jej lekceważyć. Pojawia się w różnych okolicznościach ... zakażenia bakteryjne czy pasożytnicze aż po infekcje wirusowe. Występowanie biegunek u dzieci Biegunka jest reakcją obronną ... perystaltyczne oraz przesuwanie pokarmu. Według definicji, biegunka u dzieci, to oddawanie w ciągu dwunastu godzin pięciu lub więcej stolców o luźnej konsystencji, lub częsta defekacja z obecnością krwi, śluzu lup ropy. Biegunka najczęściej...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Znowu biegunka? Zwalcz ją jak najszybciej!

(...) przejdziemy do tego, jak sobie poradzić z biegunką u dziecka, wyjaśnijmy, kiedy mamy z nią do czynienia, ponieważ ilość stolc ... wodnistych stolców lub choć jeden, który zawiera śluz, krew albo ropę. Ostra biegunka trwa do 14 dni i towarzyszą ... ólem brzuszka, rozdrażnieniem, a nawet zaburzeniem rozwoju fizycznego malca. Maluch ma biegunkę, ponieważ... Ostra biegunka może ... ostrej); celiakii (nietolerowaniu glutenu); alergii pokarmowej (np. na białko mleka krowiego). Wygrać z biegunką... ....

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Biegunka a karmienie piersią

Biegunka to zespół objawów charakteryzujący się zwiększoną ilością i częstotliwością wypr ... nie powinna wzbudzać biegunka trwająca 1-2 doby, pod warunkiem, że nie powoduje znacznego odwodnienia. Ponadto biegunka dwudniowanie ... . Samodzielne sposoby radzenia sobie z biegunką a karmienie piersią W domu można przestrzegać sprawdzonych metod, które pozwolą ... . Biegunka potrafi być niebezpieczna, jednak pełna świadomość istniejących sposobów, które niwelują jej negatywne...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Wakacyjne problemy zdrowotne bez groźnych konsekwencji

(...) poważne konsekwencje. Biegunka i wymioty u dzieci groźne podczas wakacji Zarówno biegunka, jak i wymioty należą do powszechnych, pozornie błahych dolegliwości. Należy jednak uświadomić sobie, że organizm dziecka zmagającego się z torsjami lub biegunką ... z biegunką lub wymiotami. Warto pamiętać, że konsekwencje tych dolegliwości mogą być poważniejsze u dzieci, które doświadczają ... jest odwodnione? Jeśli dziecku dokucza biegunka lub wymioty, rodzice powinni zachować czujność i reagować na wszelkie niepokojące...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Ząbkowanie a biegunka

(...) na przykład biegunka. Przebieg ząbkowania Na początku ząbkowania zwykle pojawiają się dolne jedynki, chociaż czasem pierwsze wyżynają ... , a jednocześnie masuje dziąsła. Na początku nie powinno się używać pasty, bo tak małe dziecko nie potrafi jej jeszcze wypluć. Biegunka ... oraz opuchlizną w jamie ustnej maluszka, może pojawić się także brak apetytu, stan podgorączkowy, senność, a nawet biegunka. U niemowląt ... z lekarzem jest również biegunka trwająca dłużej niż 10 dni. Ząbkowaniu raczej nie towarzyszy ostra biegunka, jednak warto...

Podaruj swojemu dziecku więcej magnezu Biegunka w ciąży

(...) Zdarza się także z przejedzenia lub gdy przesadzimy z alkoholem. Jednak biegunka może być też objawem różnych chor ... być stres, który często towarzyszy przyszłym mamom, zwłaszcza tym, które obawiają się porodu. Biegunka może być ... witaminy, minerały, białka, a także elektrolity niezbędne dla zdrowego wzrostu dziecka. W przypadku, gdy biegunka nasila się ... z biegunką. Nie należy mylić biegunki chorobowej z tą występującą niedługo przed porodem – wtedy organizm stara się w...

Ból brzucha u niemowlaka
Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Ból brzucha u niemowlaka

(...) Biegunka u niemowlaka Biegunka u niemowlęcia jest najczęściej wywołana nietolerancją pokarmu lub infekcją. Jeśli konsystencja stolca ... i dlatego konieczna jest wizyta u lekarza. U starszego niemowlaka ból brzucha i biegunka mogą mieć podłoże psychiczne i wynikać ... dostępne w aptekach i lekkostrawne pokarmy o działaniu zapierającym, np. kleik ryżowy na wodzie, marchwiankę. Biegunka u noworodka ... , zawierającym laktozę.(biegunka i gorączka u dziecka, chore dziecko, choroby...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Rotawirusy u dzieci - powikłania

(...) uzupełniane są metodą dożylną. Biegunka rotawirusowa u dzieci Rotawirusy u dzieci wywołują gorączkę, wymioty i ostrą biegunkę, kt ... óg oddechowych. Ostra biegunka rotawirusowa grozi poważnymi powikłaniami, związanymi m.in. z podrażnieniem opon...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Przeziębienie u noworodka

(...) stan podgorączkowy lub gorączka, biegunka i wymioty. Jak postępować, gdy maluszek ma wymienione dolegliwości? Jeśli dziecko ... miesiącach życia możesz podawać paracetamol w syropie lub w czopkach, w dawkach ustalonych przez lekarza. Biegunka u noworodka Kupka ... ów nie mogą być lekceważone i zawsze wymagają konsultacji lekarskiej. Joanna Krocz(biegunka u noworodków, choroby...

Choroby i dolegliwości w ciąży Jak przetrwać lato w ciąży?

(...) biegunka, pamiętaj o: piciu dużej ilości wody, piciu soku z jagód, nie jedzeniu niczego w pierwszym dniu biegunki, potem zacznij jeść suchary, a w kolejnym dniu jabłko i banana. Jeśli biegunka trwa dłużej niż trzy dni, musisz pójść do...

Noworodek Postępowanie w biegunce u dziecka

Artykuł sponsorowany Biegunką nazywamy oddawanie przez dziecko luźnych stolców w liczbie 3–4 lub więcej na dobę lub niezależnie od ich liczby – stolców z domieszką krwi lub śluzu. Biegunka może być ostra lub przewlekła. Biegunka ostra ... ), bakteryjne (Salmonella), pasożytnicze (Lamblie), błędy dietetyczne. Czasem biegunka jest jednym z objawów alergii pokarmowej, np. uczulenia na białko mleka krowiego. Również pierwsze objawy nietolerancji glutenu mogą się manifestować...

Szczepienia na rotawirusy
Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Szczepienia na rotawirusy

(...) jest ważne? Rotawirusy to rodzaj wirusów wywołujących biegunkę rotawirusową. U osoby dorosłej taka biegunka nie musi być ... . A to już wymaga interwencji lekarza. U dzieci biegunka może mieć ostry przebieg, a ponadto maluch waży bardzo niewiele, co sprawia, że wyjątkowo łatwo doprowadzić do odwodnienia, które wymaga hospitalizacji. Ostra biegunka rotawirusowa to nagle pojawiające się objawy, najpierw wymioty przez 1-2 dni (dziecko może wymiotować nawet 4 razy dziennie), później biegunka przez 4-8...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Rozwolnienie u niemowlaka

(...) dochodzi do infekcji tzw. grypą żołądkową, czyli biegunką wywoływaną przez rotawirusy. Przyczyny rozwolnienia u niemowląt Całkowicie ... jest to biegunka rotawirusowa, chociaż przyczyną rozwolnienia może być także alergia pokarmowa, niestrawność z powodu nieprawidłowo ... dziecka tak częste jak karmienia), gorączka, śluz w kupce. Co robić, kiedy dziecko ma rozwolnienie? Biegunka trwająca jeden dzień ... się krew, należy jak najszybciej iść z dzieckiem do szpitala.(biegunka i wymioty u dziecka, rozwolnienie u...

Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry Nietolerancja laktozy u noworodka

(...) mlekowy, masłowy, octowy, propionowy) drażnią błonę śluzową jelit. Występuje cuchnąca, wodnista biegunka. Wytworzone gazy są przyczyną wzdęcia brzuszka malucha, kolkioraz odgłosów przelewania się płynów w brzuszku. Biegunka bardzo często ... mleka zawierającego laktozę. Wkrótce pojawia się ciężka biegunka. W przypadku nietolerancji laktozy należy jak...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Odwodnienie u niemowląt

(...) doustnego, które dostarczają dzieciom nie tylko wodę, ale również elektrolity. Jeżeli wystąpi biegunka, można dziecku ... . W przypadku przedłużającej się biegunki, trwającej dłużej niż jeden dzień, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.(biegunka i wymioty u dziecka, biegunka u dziecka, odwodnienie u...

Poradnik dla rodziców
Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Poradnik dla rodziców

(...) się następnie ból brzucha i wodnista biegunka, a czasem także nudności i wymioty. Biegunka utrzymuje się najczęściej od 3 do 9 dni. Biegunka rotawirusowa bardzo często prowadzi do odwodnienia, szczególnie wśród niemowląt...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Wymioty u niemowlaka

(...) ów jest wirusowe zapalenie żołądka, zwłaszcza gdy towarzyszy im biegunka, rodzice są zwykle zdania, że za wymiotami kryje się poważniejszy ... i jelit to właśnie wymioty, gorączka, ból żołądka oraz biegunka. Mimo iż wymioty u dziecka trwają zaledwie 2-3 dni, biegunka ... to wymioty, biegunka, skurcze w podbrzuszu, nudności i gorączka. Symptomy pojawiają się krótko po spożyciu...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Uważaj na zatrucia pokarmowe na wakacjach

Biegunka, gorączka i skurcze żołądka u dziecka podczas wakacyjnego wyjazdu nie dziwią doświadczonych rodziców. Objawy ... , biegunka wywołana zatruciem pokarmowym utrzymuje się zazwyczaj przez kilka dni. W tym czasie organizm dziecka traci dużo wody ... , że jesteśmy skazani na uciążliwe dolegliwości i rezygnację z urlopowych atrakcji. Nie pozwól, by biegunka i wymioty zepsuły ... .(zatrucia pokarmowe, biegunka u dziecka, wymioty u dziecka, odwodnienie u...

Rotawirus - dlaczego groźny dla najmłodszych?
Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Rotawirus - dlaczego groźny dla najmłodszych?

(...) nadchodzącej choroby. Do gorączki dołączają się następnie ból brzucha i wodnista biegunka, a czasem także nudności i wymioty. Biegunka utrzymuje się najczęściej od 3 do 9 dni. Biegunka rotawirusowa prowadzi do odwodnienia dziecka (badania...

Pierwszy okres porodu
Etapy porodu naturalnego Pierwszy okres porodu

(...) zbyt silne. Średnio trwają 30 sekund. W momencie pojawienia się skurczów często występuje także biegunka oraz wymioty, dzięki ... , biegunka i wymioty to najbardziej charakterystyczne objawy zbliżającego się porodu. W początkowym etapie porodu przypominają...

Jak sobie radzić z dziecięcą alergią? Nietolerancja laktozy u dzieci

(...) ma związek z układem immunologicznym. Objawy nietolerancji laktozy, czyli skurcze żołądka, wzdęcia, gazy, biegunka oraz nudności ... składzie wszystkie pozostałe substancje znajdujące się w zwykłym mleku i mogą być przechowywane w lodówce.(biegunka u...

Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry Dolegliwości pokarmowe a alergia u dzieci

(...) i brak apetytu, trudności w przełykaniu lub wrażenie zatkanego przełyku oraz któryś z poniższych symptomów. Biegunka niemowlętom zdarza się często, ale niepokoić może zwłaszcza jej przewlekła postać, trwająca ponad 2 dni lub biegunka z krwią.

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Bakteria coli u noworodka

(...) ój, drażliwość, brak apetytu, wymioty, żółtaczka, obrzęk brzucha oraz biegunka. Z kolei zapalenie opon mózgowych może ... wystarczy nawadniać organizm, by nie doszło do odwodnienia. Wraz z biegunką ciało człowieka traci bowiem dużo wody i jest...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Rozwolnienie u noworodka

(...) Do niepokojących symptomów należy biegunka. U niemowląt bardzo szybko może ona prowadzić do groźnego odwodnienia, gdyż dziecko ... óci do pełni sił.  (biegunka u dzieci, kupka niemowlaka, rozwolnienie u noworodka, Kolor kupki...

Vademecum wiedzy o szczepionce
Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Vademecum wiedzy o szczepionce

(...) lub bez gorączki), szczególnie jeżeli występuje ona z biegunką i wymiotami. Łagodna choroba nie jest przeciwwskazaniem ... pamiętać, że szczepienie nie chroni przed biegunką spowodowaną innymi wirusami lub bakteriami. Gdzie zaszczepić dziecko...

Korzyści wynikające ze szczepień
Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Korzyści wynikające ze szczepień

Rotawirusy są drobnoustrojami wywołującymi zakażenie przewodu pokarmowego, które objawia się wymiotami, wodnistą biegunką oraz gorączką. Zarażenie rotawirusem może przybrać formę bezobjawową, bardzo łagodną lub ostrą, najgroźniejszą dla naszego organizmu. Zakażenie tymi wirusami może też prowadzić do przejściowych zaburzeń funkcji wątroby czy czasowej nietolerancji laktozy ... oznakami infekcji są zazwyczaj nudności z wymiotami, poprzedzone biegunką trwającą od 3 do 8 dni, dodatkowo towarzyszy im...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Śluz w kupce niemowlaka

(...) że biegunkę mógł wywołać wirus – jest to wtedy najprawdopodobniej biegunka rotawirusowa, bardzo częsta u dzieci. Wirus ... wpływa na ewentualne podrażnienia i zapobiega im na przyszłość.(alergia pokarmowa, kupka niemowlaka, Biegunka...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Gazy u dzieci

(...) także dobroczynne bakterie przebywające w układzie pokarmowym i pomagające w trawieniu. Na szczęście, biegunka i gazy w czasie ... za każdym razem po zjedzeniu produktów mlecznych. Najczęściej pojawiają się bóle brzucha, skurcze brzucha,...

Historie mam, których dzieci przeszły rotawirusa
Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Historie mam, których dzieci przeszły rotawirusa

(...) biegunka, wymioty i gorączka (drugi etap). W kolejnym etapie (trzecim) dochodziło u dzieci do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia, objawy znacznie nasilały się, pojawiała się wysoka gorączka, wodnista biegunka i wymioty. „Dopiero jak się dołoży do tej temperatury wymioty i biegunka to wtedy się wie, że to już to. Bo przy samej na początku, samej gorączce no to pewnie znowu się ... ównie z powodu gwałtowności i uciążliwości objawów (trzy naraz – gorączka, wymioty, biegunka) oraz braku...

Karmienie niemowlęcia Alergia na mleko krowie u dzieci

(...) biegunka oraz kolka brzuszna. Dziecku mogą dokuczać łzawiące oczy, a także opuchnięcie ust i języka. Jak radzić sobie z...

Probiotyki dla niemowląt
Aby Maluszek poczuł się lepiej Probiotyki dla niemowląt

(...) swoje właściwości.  Joanna Krocz(biegunka u niemowląt, biegunka u niemowląt karmionych piersią, choroby jelit u dzieci,...

Choroby noworodka Gorączka u noworodka

(...) przyspieszony oddech i nienaturalny blask w oczach. U niemowląt dodatkowo występować może biegunka i wymioty. Często maluch odczuwał ... dodatkowe objawy, takie jak ostra biegunka, drgawki, wymioty, duszności, kaszel, czerwone plamki na skórze, czy...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij