Badania hormonalne

Poronienie to nie tylko wstrząs fizyczny dla kobiety ale także psychiczny dla obojga rodziców. Do poronienia ciąży mogą przyczynić się różne czynniki. Aby dowiedzieć się, co było dokładną przyczyną poronienia wymagane jest wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych. Zaliczamy do nich m.in. badania hormonalne. Badania endokrynologiczne obejmują oznaczenie poziomu gonadotropin LH i FSH, poziomu prolaktyny, progesteronu, stężenia hormonów tarczycy.

Spis treści:
  1. 1. Badanie poziomu LH i FSH
  2. 2. Badanie hormonów tarczycy
  3. 3. Badanie prolaktyny
  4. 4. Badanie progesteronu

1. Badanie poziomu LH i FSH

Poziom LH i FSH w trakcie cyklu menstruacyjnego wpływa na rozwój i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Hormon folikulotropowy stymuluje rozwój pęcherzyków jajnikowych i wydzielanie estrogenów. Natomiast hormon LH (lutenizujący) wpływa na uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graffa (proces owulacji), a także stymuluje ciałko żółte do produkcji progesteronu. Wszystkie czynniki, które wpływają na fazę folikularną cyklu (faza dojrzewania pęcherzyków jajnikowych), powodują zaburzenie prawidłowego powstawania pęcherzyków. Wpływa to więc na fazę lutealną, w której uwolniona jest już komórka jajowa. Nadmierna sekrecja hormonu LH w fazie folikularnej prowadzi do nieprawidłowego zapłodnienia komórki, jej implantacji lub zaburzonego rozwoju ciąży. Dlatego też przy diagnozowaniu przyczyny poronienia, ważne jest badanie poziomu we krwi zarówno hormonu LH, jak i FSH.

Badanie wykonuje się na próbce krwi, pobranej z żyły łokciowej w 1-3 dniu cyklu. Badanie powinno być przeprowadzone na czczo. Prawidłowy wynik stężenia LH w fazie folikularnej to 1,4 – 9,6 mlU/ml. Poziom hormonu FSH w tej samej fazie cyklu  3,5 – 12,5 mlU/ml. Natomiast stosunek obu hormonów względem powinien wynosić ok. 1. Jeżeli jest mniejszy i wynosi ok. 0,5-0,6 może wskazywać na niewydolność przysadki lub podwzgórza. W przypadku, gdy jest wyższy 1,5-3 występuje podejrzenie zespołu policystycznych jajników (PCOS).

2. Badanie hormonów tarczycy

Wykazano, iż zaburzenia czynności tarczycy mają wpływ na prawidłowy rozwój płodu i przyczyniają się do poronienia. Wykonywane jest badanie poziomu TSH, a czasami także hormonów T4 i T3 tarczycy. Gdy wyniki tych badań laboratoryjnych są nieprawidłowe, wykonywane jest także badanie na obecność przeciwciał przeciwtarczycowych. Oznaczenie hormonów tarczycy powinno być wykonane także przed zajściem w ciąże, u kobiet w których rodzinie występowały lub występują schorzenia tarczycy.

Zaburzenia hormonów tarczycy u matki, ma szczególne znaczenie w I trymestrze ciąży, kiedy to część hormonów otrzymuje zarodek. W II i III trymestrze hormony tarczycy uzyskuje z własnego gruczołu tarczowego. Hormony tarczycy ważne są dla prawidłowego rozwoju i czynności mózgu oraz obwodowego układu nerwowego, przemian energetycznych i termoregulacji, rozwoju i dojrzewania układu kostnego.

Badania hormonów tarczycy po poronieniu wykonuje się najczęściej w 3 cyklu menstruacyjnym, gdy poziom hormonów ulega stabilizacji. Prawidłowe stężenie TSH dla kobiet ciężarnych powinno znajdować się w granicach 1-2. Gdy są mniejsze niż 1 należy wykonać badania w kierunku nadczynności tarczycy, natomiast gdy większe od 2 – na niedoczynność tarczycy. W takich przypadkach zaleca się także wykonanie badania na przeciwciała przeciwtarczycowe.

3. Badanie prolaktyny

Badanie poziomu prolaktyny wykonuje się najczęściej, gdy badania hormonów tarczycy są nieprawidłowe. Hormony gruczołu tarczowego mają bowiem wpływ na wydzielanie prolaktyny. Wysoki poziom prolaktyny pojawia się przy niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu prolaktyny wykonuje się po wcześniejszym obciążeniu metoklopramidem.

Prawidłowy wynik stężenia prolaktyny mieści się w granicach 5 - 15 ng/ml krwi. Oznaczony poziom powyżej 25 mg/ml może powodować już zaburzenia w owulacji. Wysokie stężenie prolaktyny przed ciążą uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej, natomiast w trakcie ciąży może być przyczyną poronienia.

4. Badanie progesteronu

Ze względu na wpływ hormonów gonadotropowych na wydzielanie progesteronu, można także wykonać badanie na poziom progesteronu. Progesteron to hormon odpowiedzialny za zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej oraz za utrzymanie ciąży. Prawidłowe wyniki poziomu progesteronu wynoszą:

  • po owulacji 1 - 28 ng/ml;
  • do 12. tygodnia ciąży 9 - 47 ng/ml;
  • 12.-28. tydzień ciąży 17 - 146 ng/ml;
  • powyżej 28. tygodnia ciąży 55 - 200 ng/ ml.

Obniżony poziom progesteronu może być odpowiedzialny za poronienie lub wskazywać na ciążę pozamaciczną, która prędzej czy później prowadzi do poronienia.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

kwiaciarka Ginekolog - położnik 0 odpowiedzi badania hormonalne kwiaciarka:

Witam, o czym świadczą poziomy badanych hormonów w 3 dc FSH 41,14 mlU/ml estradiol 16,54 pg/mlz góry bardzo dziękuję :)

kwiaciarka Ginekolog - położnik 1 odpowiedź badania hormonalne kwiaciarka:

Witam, o czym świadczą wyniki poziomu hormonów robione w 3dc: FSH 41,14 mlU/ml Estradiol 16,54 pg/mlMam 38 lat.Serdecznie dziękuję za odpowiedź :)

mała gaduła Dziś pytanie - dziś odpowiedź 2 odpowiedzi badania horomony prosze o radę mała gaduła:

dziewczyny mam pytanie jesli ktos się orientyje prosze o pomoc. chce powtórzyć badania hormonalne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych , odstawiłam 30marca miałam krwawienie i dzis mam 1 cykl normalny bez tabletek i krwawienie .

~ana24 Dziś pytanie - dziś odpowiedź 5 odpowiedzi Zajście w ciążę ~ana24:

dzień dobry mam problem z zajściem w ciąże co mam robić

antalis Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Wyniki badan hormonalnych antalis:

WITAM Moja nowa ginekolog przed zmiana antykoncepcji zalecila badania hormonalne. Oto ich wyniki :FSH 2,83 mIU/mL LH 3,21 mIU/mL Progesteron 13,8 ng/mLTak jak Pani pisala zrobilam je juz po okresie "naturalnym" po odstawieniu tabletek - okres przyszedl...

malgorzata Kącik dla Mam 1 odpowiedź yaz malgorzata:

dziewczyny znacie te pigulki antykoncepcyjne? ja ostatnio je bralam przez 2 tyg ale odstawilam poniewaz wydaje mi sie ze boli mnie od nich glowa:( po odstawieniu jak by mniej :) tylko drugi dzien po odstawieniu tab .

slonko2208 Ginekolog - położnik 3 odpowiedzi badania hormonalne slonko2208:

Witam ZRobiłam sobie badania hormonalnew 27 dniu cyklu, cykl trwał 31 dni,zwykle trwa 31-33. Prosze pomoc mi zinterpretowac wyniki oto one: prolaktyna 454,8 Estradiol 154,5 Progesteron 65,34 Testosteron 2 Dzięuje za pomoc i pozdrawiam serdecznie

pokaż 5 następnych

Artykuły Badania po poronieniu

Badania po poronieniu Badania kariotypu

Badania kariotypu to badania wykonywane m.in. w celu ustalenia przyczyny poronienia. Nieprawidłowości w budowie chromosomów przynajmniej jednego z rodziców, mogą doprowadzić do pojawienia się mutacji w kariotypie płodu, co powoduje...

Choroby infekcyjne
Badania po poronieniu Choroby infekcyjne

Przyczyny poronienia mogą być różne. Czasami poronienia samoistne jest wynikiem istnienia u matki zakażenia drobnoustrojami i przebiegiem chorób infekcyjnych, pojawiających się w czasie ciąży. Czasami zdarza się, że kobieta nie jest...

Badania po poronieniu Depresja po poronieniu

Strata dziecka, nawet tego jeszcze nienarodzonego, to jedna z największych tragedii dla rodziców. Maluszek w łonie matki zajmuje często bardzo ważne miejsce w życiu rodziny. Rodzice wyobrażają sobie, jak będzie wyglądać, kiedy się urodzi, kim...

Pomoc po poronieniu
Badania po poronieniu Pomoc po poronieniu

Nie każda ciąża kończy się szczęśliwym happy endem, czyli narodzinami maluszka. Czasami partnerom przychodzi radzić sobie z traumą poronienia. Utrata dziecka jest wyzwaniem zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Każde z nich cierpi, tylko na inny...

Badania po poronieniu Plamienie po poronieniu

Objawy po poronieniu różnią się wśród kobiet, ale zwykle obejmują krwawienie, bóle brzucha, skurcze, wyczerpanie. Plamienie po poronieniu występuje w różnym natężeniu. W zależności od konkretnego przypadku, trwa kilka lub...

Miesiączka po poronieniu
Badania po poronieniu Miesiączka po poronieniu

Po poronieniu musisz się uporać nie tylko z własnymi emocjami i dojść do równowagi psychicznej, ale również przygotować się na zmiany w cyklu miesiączkowym. Organizm musi się oswoić z gwałtowną zmianą hormonalną po stracie ciąży. Jednym z...

Badania po poronieniu Krwawienie po poronieniu

Niestety, oczekiwanie na narodziny dziecka jest dane nie wszystkim mamom. Zdarza się, że kobieta poroni. Jest to przeżycie traumatyczne nie tylko dla psychiki, ale także dla samego organizmu, który do tej pory działał podporządkowany dziecku. Teraz...

Hormonalny zastrzyk domięśniowy (Depo-Provera) Plastry hormonalne

Plastry hormonalne to alternatywa dla tabletek antykoncepcyjnych. Nie obciążają one wątroby i są równie skuteczne, ale mają też swoje wady.

Niepłodność męska Zaburzenia hormonalne u mężczyzn

Zaburzenia hormonalne mają negatywny wpływ na płodność mężczyzny. Choroby takie jak niedoczynność tarczycy czy przysadki bądź wrodzony przerost nadnerczy mogą być przyczyną niepłodności męskiej.

Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów Tabletki hormonalne a tycie

Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne zawierają minimalną ilość hormonów niezbędną do zapewnienia pełnej skuteczności. Tę zaletę preparaty zawdzięczają połączeniu niskiej dawki hormonów.

Zaburzenia hormonalne u kobiet
Niepłodność kobiet Zaburzenia hormonalne u kobiet

Zaburzenia hormonalne to częsta przyczyna niepłodności kobiecej. Do zaburzenia gospodarki hormonalnej doprowadzić może zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia oraz choroby tarczycy.

Przyczyny poronienia Zaburzenia hormonalne a poronienie

Hormony to mikroskopowe cząsteczki, które dosłownie rządzą naszym ciałem. To od nich zależy prawidłowy przebieg procesu dojrzewania, zapłodnienia i wreszcie – donoszenia ciąży. W jaki sposób zaburzenia ich wydzielania mogą przyczynić...

Badania po poronieniu Badania kariotypu

Badania kariotypu to badania wykonywane po poronieniu. Ich celem jest wykazanie nieprawidłowości w budowie chromosomów u matki lub ojca, które doprowadzają do wystąpienia poronienia.

Badania w ciąży Badania prenatalne

Badanie prenatalne umożliwia diagnozowanie poważnych wad wrodzonych płodu oraz chorób genetycznych. Ze względu na charakter badania, wyróżnia się badania prenatalne nieinwazyjne oraz inwazyjne.

Badania noworodka
Noworodek Badania noworodka

Badania noworodka w pierwszych tygodniach życia są bardzo ważne. Wskazują, jaki jest stan zdrowia dziecka po porodzie i czy maluszek prawidłowo się rozwija. Badania, jakim są poddawane noworodki, nie są skomplikowane ani męczące. Ważne jest to, by wykonać...

Ciąża Badania w ciąży

Kobieta ciężarna jest pod szczególną opieką lekarza. Badania krwi, moczu oraz wizyty u ginekologa dają gwarancję, że wiele chorób można wykryć, zanim staną się niebezpieczne dla matki i dziecka.

Badania do porodu
Objawy porodu Badania do porodu

Do porodu będzie potrzebny dowód osobisty, aktualna książeczka ubezpieczeniowa, karta ciąży, wyniki badania grupy krwi, HBS, WR, aktualne badanie USG oraz wyniki ostatniej morfologii i analizy moczu.

Słuch noworodka Badania ABR

Badania ABR to badania potencjałów słuchowych wywołanych. Takie badanie słuchu nie wymaga współpracy ze strony pacjenta, może być więc wykonywane u niemowląt.

Poronienie Badania po poronieniu

Przyczyn poronień, zwłaszcza nawracających, może być bardzo wiele, dlatego w celu wykrycia ich przyczyny należy niejednokrotnie wykonać całą serię różnego rodzaju badań diagnostycznych.

Planowanie ciąży Badania przed ciążą

Jak tylko podejmiesz decyzję o ciąży udaj się do lekarza i sprawdź stan swojego zdrowia. Wykonaj podstawowe badania laboratoryjne krwi i moczu, zadbaj o szczepienia.

Ruszyła kampania Badania z Uśmiechem
Aktualności Ruszyła kampania Badania z Uśmiechem

Kampania "Badania z Uśmiechem" już 8 października 2011 będzie w Krakowie. Całkowicie bezpłatnie, o godzinie 15.00 odbędzie się pierwszy event z cyklu „Przygoda w laboratorium”.  Sobotnia "Przygoda w Laboratorium" będzie niezapomniana!...

Badania noworodka po porodzie
Skala Apgar Badania noworodka po porodzie

W ciągu kilku minut po porodzie każde dziecko przechodzi rutynowe badanie wykonywane przez neonatologa. Badanie to ma służyć ocenie stanu maluszka oraz identyfikacji ewentualnych zagrożeń jego życiu. Takie badanie powtarza się kilkakrotnie w pierwszych...

Badania przed ciążą Kiedy wykonać badania genetyczne?

Badanie genetyczne to analiza materiału genetycznego (DNA) danej osoby. DNA to związek chemiczny występujący w chromosomach, który zawiera informacje o indywidualnych cechach człowieka. Badanie genetyczne może poddać analizie same geny, markery...

Badania ginekologiczne w ciąży
Badania w ciąży Badania ginekologiczne w ciąży

Badanie ginekologiczne najlepiej wykonać jak najwcześniej, ponieważ schorzenia dróg rodnych są często przyczyną trudności z zajściem w ciążę i mogą przyczynić się do powikłań podczas ciąży.Badanie ginekologiczne obejmuje kilka elementów....

Jakie badania w ciąży?
Badania w ciąży Jakie badania w ciąży?

Gdy kobieta już wie, że nosi w sobie nowe życie, jej największym zmartwieniem staje się prawidłowy rozwój dziecka. Bez przerwy zastanawia się, czy wszystko jest w porządku, czy maleństwo rośnie zdrowo i nic mu nie grozi. W obecnych czasach diagnostyka...

Badania w ciąży Badania w pierwszej ciąży

Pierwsza ciąża to przede wszystkim zapowiedź doświadczeń, jakich do tej pory nie przeżyłaś. To czas radości przemieszanej z wątpliwościami i obawami, czy wszystko będzie dobrze, czy poród przebiegnie sprawnie i bez komplikacji, czy dziecko będzie...

Karmienie piersią Badania dla matek karmiących

Zarówno przed porodem, jak i już podczas karmienia piersią kobieta powinna pamiętać o sobie i o swoim zdrowiu. Młoda mama powinna w ciągu 6 miesięcy po porodzie wykonać kilka podstawowych badań, aby sprawdzić, czy jej organizm wraca do formy –...

Badania przed ciążą Badania w celu wykrycia problemów z poczęciem

Istnieje wiele różnych schorzeń, które mogą wpłynąć na płodność, dlatego można przeprowadzić badania w celu ich wykluczenia. Badanie krwi jest jednym z podstawowych badań i może pomóc w ustaleniu, czy w organizmie kobiety zachowana...

Badania w ciąży Badania kontrolne w 3 trymestrze ciąży

Badania kontrolne w czasie ciąży średnio wykonuje się co 4 tygodnie, a od 34 tygodnia co 2. Kobieta powinna przestrzegać terminów wizyt u lekarza, nawet jeśli nic złego się nie dzieje. Badania te wykonywane są po to, by wcześnie wykryć jakiekolwiek...

Badania w ciąży Badania kontrolne w 2 trymestrze ciąży

Badania kontrolne w czasie ciąży średnio wykonuje się co 4 tygodnie. Kobieta powinna przestrzegać terminów wizyt u lekarza, nawet jeśli nic się złego nie dzieje. Badania te wykonywane są po to, by wcześnie wykryć jakiekolwiek zaburzenia, zanim...

Badania prenatalne w 2 trymestrze ciąży
Badania w ciąży Badania prenatalne w 2 trymestrze ciąży

Amniopunkcja zalecana jest przez lekarza, jeśli wyniki testu potrójnego wskazują na jakieś nieprawidłowości. Niektórzy rodzice decydują się na badanie, by wykluczyć obecność chorób genetycznych. Amniopunkcja przeprowadzana jest pomiędzy...

Badania prenatalne w 1 trymestrze ciąży
Badania w ciąży Badania prenatalne w 1 trymestrze ciąży

Jednym z badań dla kobiet w ciąży jest biopsja kosmówki. Jest ono wykonywanew celu zidentyfikowania nieprawidłowości chromosomalnych i innych dziedzicznych chorób. Test nie ocenia jednakże, jak mocno choroba będzie zaawansowana. Wykonuje...

Badania w ciąży Badania kontrolne w 1 trymestrze ciąży

Badania kontrolne w czasie ciąży średnio wykonuje się co 4 tygodnie. Kobieta powinna przestrzegać terminów wizyt u lekarza, nawet jeśli nic się złego nie dzieje. Badania te wykonywane są po to, by wcześnie wykryć jakiekolwiek zaburzenia, zanim...

Badania w ciąży Badania prenatalne w 3 trymestrze ciąży

Przyszli rodzice martwią się o zdrowie swojego maluszka już od jego poczęcia. Często nie śpią po nocach, zastanawiając się czy z ich dzieckiem wszystko w porządku. Na szczęście jest dla nich szansa na spokój - to badania prenatalne. Dzięki nim...

Ciąża po 35 r.ż. Badania w ciąży po 35 r.ż.

Badania kobiet w ciąży po 35. roku życia powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarza. Ciąża w tym wieku wiąże się bowiem z większym ryzykiem nadciśnienia czy wad wrodzonych u płodu.

Badania przed ciążą Badania jakie należy wykonać przed zajściem w ciążę

Bez względu na to, jaki jest stan zdrowia kobiety i mężczyzny i jakie jest ich samopoczucie, partnerzy planujący dziecko powinni odwiedzić lekarza i wykonać zalecane przez niego badania. Dzięki nim można wykryć schorzenia, które mogą być niebezpieczne...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Jakie badania zrobić, gdy dziecko boli brzuch?

Ból brzucha u dziecka często budzi niepokój rodziców, ponieważ ustalenie przyczyny dolegliwości bólowych w wielu przypadkach stanowi niemałe wyzwanie. Należy jednak pamiętać, że ból trwający krótko, któremu...

Diagnostyka niepłodności Badanie hormonów płciowych

(...) i w okresie premenopauzalnym. Jakie hormony się bada? Badania hormonalne najczęściej dotyczą hormonów, takich jak: folitropina ... , a niedobór utrudnia zajście w ciążę. Kiedy wykonuje się badania hormonalne? Badanie poziomu hormonów pozwala ... ów; zespół hipoandrogenowy. W przypadku podejrzenia któregokolwiek z powyższych zaburzeń, stosuje się badania hormonalne. Diagnostyka niepłodności korzysta szczególnie z oznaczania poziomu gonadotropiny FSH i LH. To badanie...

Decyzja o ciąży Ciąża urojona

(...) czy to jedynie wymysł jej umysłu. Badania hormonalne oraz USG umożliwiają sprawdzenie, czy kobieta naprawdę jest w ciąży.

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij