Trwa ładowanie...

Alergia na metal

Avatar placeholder
23.04.2019 07:59
Alergia na metal
Alergia na metal (123rf)

O alergii na metal najczęściej mówi się w kontekście alergii na nikiel. Jest to najbardziej powszechna przyczyna alergicznego kontaktowego zapalenia skóry – schorzenia objawiającego się swędzącą wysypką po kontakcie z konkretnym alergenem. Uczulenie na nikiel zwykle kojarzy się ze zmianami skórnymi wywołanymi noszeniem biżuterii, ale metal ten znajduje się w wielu przedmiotach codziennego użytku – od monet po oprawki okularów.

spis treści

1. Przyczyny uczulenia na metal

Reakcja alergiczna na metal to wynik błędnego rozpoznania tej substancji przez układ odpornościowy jako zagrożenie dla organizmu. Układ immunologiczny osoby uczulonej na nikiel wykazuje nadwrażliwość przy każdej styczności z tym metalem. Reakcja uczuleniowa może pojawić się po pierwszym kontakcie z niklem lub po długotrwałej styczności z nim. U wielu alergików przy każdym kolejnym kontakcie z alergenem objawy alergii pojawiają się coraz szybciej.

Konkretne przyczyny alergii na nikiel są nieznane, jednak wiele wskazuje na to, że nadwrażliwość na metal może być w pewnym stopniu dziedziczna.

2. Objawy alergii na metale

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy dziecko może wyrosnąć z nietolerancji pokarmowej?"

Jeśli ty lub twoje dziecko macie alergię na nikiel i doszło do kontaktu z przedmiotem zawierającym ten metal, reakcja alergiczna w postaci kontaktowego zapalenia skóry pojawia się zwykle w ciągu 12-48 godzin od styczności skóry z niklem. Symptomy uczulenia mogą utrzymywać się nawet przez 2-4 tygodnie. Objawy kontaktowego zapalenia skóry są zwykle obecne tylko na tych partiach skóry, które miały styczność z metalem, ale mogą pojawić się na całym ciele.

Typowe objawy alergii na nikiel:

  • wysypka lub guzki na skórze,
  • świąd skóry (może być dotkliwy),
  • zaczerwienienie skóry lub zmiana jej kolorytu,
  • przesuszone plamy na skórze, wyglądem przypominające oparzenie,
  • pęcherze i sączące się zmiany skórne (w ciężkich postaciach alergii).

Symptomy uczulenia mogą nasilać się, gdy partie skóry mające styczność z metalem nadmiernie się pocą.

3. Gdzie znajduje się nikiel?

Nikiel występuje nie tylko w biżuterii, ale i w paskach zegarków, klamrach pasków, spinkach do włosów, oprawkach okularów, monetach, kluczach, spinaczach do papieru, długopisach, sztućcach, narzędziach, plombach dentystycznych, elementach ubrań (zamki błyskawiczne, haczyki w biustonoszach), protezach, bateriach alkalicznych, telefonach komórkowych, a nawet w wodzie pitnej. Nikiel znajduje się również w niektórych produktach spożywczych: płatkach owsianych, czekoladzie, orzechach, fasoli i suszonych owocach. Może występować także w żywności w puszkach.

Nikiel jest obecny w wielu przedmiotach codziennego użytku i niektórych produktach spożywczych, dlatego całkowite ograniczenie styczności alergika z tym metalem stanowi niemałe wyzwanie. Warto jednak podjąć starania o eliminację tego alergenu z otoczenia osoby uczulonej. Kolejnym krokiem jest łagodzenie objawów alergii za pomocą balsamów redukujących świąd skóry – pomocne są preparaty zawierające galman. Do skóry można przykładać również mokre okłady, które wysuszają pęcherze i redukują świąd skóry. Kompres można przygotować poprzez zanurzenie czystej tkaniny w płynie Burowa. Symptomy alergii skórnej można łagodzić także przy użyciu kortykosteroidów dostępnych bez recepty lub leków przeciwhistaminowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze