Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Alergia na białko mleka krowiego - objawy skórne

Avatar placeholder
23.04.2019 07:51
Alergia na białko mleka krowiego - objawy skórne
Alergia na białko mleka krowiego - objawy skórne (123rf)

Alergia jako choroba cywilizacyjna XXI wieku dotyka już prawie 40% Polaków. Wśród dzieci nadal najpowszechniejsze są alergie pokarmowe, w tym na białko mleka krowiego, które manifestują się przede wszystkim na skórze maluszka. Jeśli dostrzeżesz na ciele dziecka któryś z poniższych objawów, poobserwuj także jego zachowanie przed, w trakcie i po jedzeniu. Każdy niepokojący syndrom konsultuj z lekarzem.

Podejrzewając u swojego dziecka alergię pokarmową, obejrzyj dokładnie jego skórę na całym ciele. Różnego rodzaju zmiany mogą bowiem pojawiać się w jednym miejscu lub pokrywać większą część skóry. Dolegliwości skórne mogą także wpływać na zachowanie dziecka, powodując większą irytację lub płaczliwość. W celu poprawienia komfortu malucha istotne jest zdiagnozowanie alergenów i wyeliminowanie ich z diety. Opisane objawy najprawdopodobniej nie ustąpią bez wdrożenia leczenia przyczynowego.

1. Najczęstsze objawy

Symptomy alergii mogą różnić się u poszczególnych niemowląt, ale najczęstsze to objawy ze strony układu pokarmowego i oddechowego oraz objawy skórne, bardzo charakterystyczne czerwone, szorstkie policzki lub inne tj.:

  • Wysypka: Mamy pytane o znane im objawy alergii pokarmowej w pierwszej kolejności wskazują na wysypkę, czyli zmianę wyglądu i konsystencji skóry. Wysypka może pojawić się w jednym miejscu, np. na buzi lub dotyczyć całego ciała. Towarzyszyć jej mogą także: wzrost temperatury w zmienionym miejscu, pojawianie się krost i/lub pęcherzy, suchość, swędzenie, pękanie, obrzęk czy ból.
  • Egzema: Termin ten obejmuje wiele symptomów, jak: zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie, łuszczenie czy pękanie skóry, tworzenie strupów i pęcherzy oraz wysięki i krwawienia. Na skórze mogą wystąpić odbarwienia będące efektem gojenia ran. Drapanie swędzących miejsc i ran może doprowadzić do przeniesienia objawów na pozostałe obszary skóry czy powstawania blizn, dlatego najlepiej całkowicie unikać kontaktu ze zmienioną skórą.
  • Atopowe zapalenie skóry: częsty wśród dzieci objaw alergii wymagający zmiany diety oraz specjalnej pielęgnacji zgrubiałej, łuszczącej się skóry, na której potrafią tworzyć się bolesne rany. Zmiany najczęściej pojawiają się w zgięciu łokci i kolan, na twarzy i szyi, ale mogą obejmować również całe ciało.
  • Opuchlizna i/lub swędzenie wokół ust i oczu oraz zaczerwienione oczy i łzawienie: zmiany wokół ust łatwiej skojarzyć z alergią pokarmową, podczas gdy objawy dotyczące oczu w pierwszej chwili można uznać za alergię np. na pyłki czy składnik kosmetyku. Jeśli wystąpią także inne objawy - ze strony układu oddechowego lub pokarmowego - a dziecko grymasi lub odmawia przyjmowania pokarmu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze