14 tydzień ciąży

W czternastym tygodniu ciąży dziecko rośnie do około 9 cm długości  i osiągnie wagę około 40-50 gramów. Twarz dziecka jest już ukształtowana, pojawiają się brwi i rzęsy. Zmieniają się proporcje ciała i głowa w coraz mniejszym stopniu dominuje nad tułowiem. Dziecko połyka duże ilości wód płodowych, ćwicząc w ten sposób układ pokarmowy i wydalniczy. Dziecko wykonuje również ruchy oddechowe, przygotowując się powoli do usamodzielnienia. Nadal ma dużo miejsca, więc żywo się porusza, wspomagając rozwój układu nerwowego i mięśniowego. Pojawia się mimika, a dziecko zaczyna się uśmiechać.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 14 tygodniu. Objaśnienia skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CRL 90 71 109
BPD 28 21 35
OFD 34 29 39
HC 96 85 107
AC 79 70 88
FL 14 11 17
Masa (g) 45 39 51

Całkowite wykształcenie się łożyska

Na tym etapie, łożysko jest już całkowicie wykształcone i pełni wszystkie należne mu funkcje:

  • Funkcja oddechowa – dostarcza tlen dla płodu, a odbiera dwutlenek węgla.
  • Funkcja odżywcza – przekazuje substancje niezbędne do rozwoju i  wzrostu dziecka. 
  • Funkcja wydalnicza – poprzez łożysko metabolity i inne zbędne substancje są przekazywane do krwiobiegu matki i za pomocą jej nerek i wątroby wydalane na zewnątrz.
  • Łożysko chroni płód, ponieważ zatrzymuje większość chorobotwórczych bakterii i wirusów, jak również przekazuje przeciwciała ochronne od matki do dziecka.
    Łożysko spełnia również funkcję wydzielniczą, produkuje bowiem hormony niezbędne do utrzymania ciąży i wzrostu dziecka.

Dziecko, dzięki dalszemu rozwojowi mięśni oraz większej kontroli nad nimi, nabiera większej płynności w ruchu. Już nie skacze po macicy, a jego ruchy bardziej przypominają ruchy małego dziecka.

Dziecko wytwarza również włosy na całym ciele – jest to tzw. lanugo, czyli meszek płodowy, mający go ogrzać oraz chronić skórę w ciągłym kontakcie ze środowiskiem wodnym. Z czasem, w kolejnych miesiącach ciąży, funkcję ogrzewania ciała przejmie rozwijająca się tkanka tłuszczowa i nadmierne owłosienie zaniknie około 26 tygodnia (choć u niektórych dzieci zanika dopiero po porodzie).

Twarz dziecka coraz bardziej przypomina twarz noworodka. Oczy zaczynają przesuwać się bliżej środka twarzy, nos staje się jeszcze wyraźniej zaznaczony, uszy obierają swoją ostateczną pozycję i kształt. Ponadto, zauważyć można już kości policzkowe i początki owłosienia na twarzy (brwi).

Dziecko posiada funkcjonujące nerki i siusia do wód płodowych. W dalszym ciągu rozwijają się narządy płciowe. U dziewczynek jajniki schodzą w dół do miednicy z jamy brzusznej, u chłopców rozwija się narząd prostaty. Na tym etapie często możliwe jest już określenie płci dziecka w czasie badania USG.

Objawy ciąży w 14 tygodniu

Z punktu widzenia przyszłej mamy czternasty tydzień stanowi punkt przełomowy w ciąży. Często ustępuje większość objawów związanych z pierwszym trymestrem, jak poranne nudności, brak apetytu, częste oddawanie moczu czy stres i dyskomfort psychiczny związany z nową sytuacją, mama powoli wchodzi w zwykle najprzyjemniejszy drugi trymestr, a czasem wyczuwa nawet pierwsze ruchy dziecka.

Macica powiększa się coraz szybciej, po raz pierwszy mogą pojawić się skutki ucisku macicy na sąsiadujące narządy (częste wizyty w toalecie, obrzęki nóg, niestrawność, wzdęcia). W czternastym tygodniu ukrwiona macica waży już 250 gramów, drugie tyle waży znajdujący się w niej płyn owodniowy. W efekcie nosisz w sobie półkilową ciążę, którą porównać można wielkością do dużego grejpfruta. Możesz sama spróbować wyczuć macicę pod skórą brzucha – znajduje się ona około 8 cm poniżej pępka. 

W tym okresie nadal może występować uczucie częstego parcia na pęcherz i częste oddawanie moczu, choć powinno ono zacząć już ustępować. Z czasem macica będzie coraz mocniej uciskać pęcherz i częste oddawanie moczu powróci.

Kobiety mogą zauważyć delikatne obrzęki nóg. Jeśli obrzęki będą jednak znaczne lub pojawią się nagle, skontaktuj się z lekarzem, może być to objaw niebezpiecznych powikłań ze strony układu krążenia.

W czternastym tygodniu powinno minąć uczucie tkliwych, obolałych piersi. Pomimo to piersi będą nadal się powiększać, a brodawki sutkowe mogą przybrać ciemny, intensywny kolor. Może powrócić ochota na czułości ze strony partnera, których celem są piersi.

Powinien nastąpić również znaczny powrót energii życiowej. Twój organizm przyzwyczaił się już do ciąży i nie powinnaś męczyć się tak szybko jak wcześniej. Ciesz się tą nową energią – z czasem, wraz z początkiem trzeciego trymestru, znów zacznie ci jej brakować. Pomimo tego pamiętaj, by się nieco oszczędzać, nie podejmować wyczerpujących aktywności fizycznych i dużo odpoczywać w pozycji leżącej.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia, intensywności może nabrać ból w pachwinach związany z pociąganiem więzadeł, na których zawieszona jest powiększająca się coraz szybciej macica. Jest to nieprzyjemne uczucie rozciągania, zupełnie normalne w tym okresie, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z pierwszą ciążą.

U niektórych kobiet, w związku ze zwiększoną objętością przepompowywanej krwi i uciskiem ciężarnej macicy na naczynia w obrębie miednicy, mogą pojawiać się żylaki kończyn dolnych. Jest to związane ze skłonnością genetyczną - jeśli twoja mama doświadczyła żylaków w ciąży, to jest bardzo prawdopodobne, że ty też ich doświadczysz. Żeby ograniczyć ich występowanie, należy unikać stania, dużo się ruszać (ale nie przemęczać!) oraz leżeć z nogami uniesionymi ponad resztę ciała. 

Mogą pojawiać się również krwotoki z nosa, spowodowane większym ukrwieniem błon śluzowych. W razie ich wystąpienia spróbuj chłodzić nos okładami z wody, staraj się zachować odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni, aby nie dopuścić do wysychania i pękania błon w nosie.

Niektóre kobiety na tym etapie odczuwają już wyraźny wzrost apetytu. W takim wypadku pamiętaj, aby nie przesadzać z jedzeniem, a w szczególności unikać bardzo obfitych posiłków – staraj się jeść częściej, a w mniejszych ilościach.

Pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka

W czternastym tygodniu ciąży istnieje możliwość wyczucia ruchów płodu. Co prawda jest jeszcze bardzo wcześnie, ale niektóre kobiety, które już wcześniej rodziły dzieci, deklarują wyczuwanie ruchów dziecka już na tak wczesnym etapie ciąży. Na początku będą one przypominać poruszanie się bąbelków gazu w brzuchu i trudno będzie je odróżnić od perystaltyki jelit. Z czasem nauczysz się rozpoznawać ruchy dziecka i staną się one stałym elementem towarzyszącym innym objawom ciąży. Ruchy te będą szybciej wyczuwalne, jeśli jest to twoja kolejna ciąża – wtedy masz większą praktykę w ich „wychwytywaniu” i identyfikacji.

Początkowo ruchy dziecka będą wyczuwalne nieregularnie. Nie oznacza to, że dziecko porusza się rzadko, a jedynie, że nie zawsze jesteś w stanie wyczuć jego ruchy. Z czasem nabiorą one większej regularności, dziecko wytworzy nawet pewien dobowy rytm aktywności. Po pewnym czasie będziesz mogła monitorować stan dziecka przez obserwacje aktywności jego ruchów – zarówno gwałtowny wzrost aktywności, jak i jej brak może być niepokojącym objawem na późniejszym etapie ciąży. Póki co jednak nieregularność ruchów jest w normie.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Iza_ Przywitaj się 6 odpowiedzi Dzień dobry:) Iza_:

Witam serdecznie, mam na imię Iza, 28 lat i jestem nadal niedowierzającą, przyszłą mamusią- 14 tydzień ciąży ;) Pozdrawiam wszystkich i życzę smacznego weekendu- ja sama kończę właśnie szykować ryż zapiekany z jabłkami;)

Artykuły 14 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij