Trwa ładowanie...

Pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych i planujących ciążę z cukrzycą typu 1

Avatar placeholder
04.07.2019 14:27
pompy insulinowe dla ciężarnych
pompy insulinowe dla ciężarnych (123rf)

W cukrzycy typu 1 niszczone są wyspy trzustkowe, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Oznacza to, że organizm nie jest w stanie samodzielnie zapewnić sobie odpowiedniego poziomu tego hormonu. Na schorzenie to zapadają osoby młode i rozwija się ono bardzo szybko, bo w ciągu 4–12 tygodni.

1. Diagnozowanie cukrzycy typu 1

Jeśli młoda osoba jest ciągle zmęczona, senna, spragniona, ale nie ma apetytu, a jej masa ciała zaczyna spadać, warto wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia u niej cukrzycy typu 1. Należy wtedy wykonać badania na poziom cukru we krwi.

Cukrzyca występuje, jeśli:

  • przy dwukrotnym pomiarze glukozy na czczo jej poziom wynosił ponad 125mg/dl,
  • przypadkowy pomiar glukozy wykazał ponad 200 mg/dl,
  • wynik doustnego obciążenia glukozą po dwóch godzinach przekroczył 200 mg/dl (pacjent kierowany jest na to badanie, jeśli glukoza na czczo wyniosła u niego 100-125 mg/dl).

2. Leczenie cukrzycy typu 1

Cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną. W jej przebiegu najważniejsza jest przede wszystkim regularna kontrola poziomu cukru we krwi. Organizm sam nie produkuje insuliny, więc musi być ona podawana. Przyjmowanie tego hormonu oraz stosowanie odpowiedniej diety obowiązuje pacjentów do końca życia.

Źle leczona lub zbyt późno rozpoznana cukrzyca typu 1 jest bardzo groźna. Szczególnie niebezpieczna jest hipoglikemia, czyli spadek cukru we krwi, który może prowadzić do śpiączki ketonowej, a nawet do śmierci.

Jednym z nowoczesnych rozwiązań dla chorych na cukrzycę typu 1 jest terapia pompowa. Specjalna pompa insulinowa jest zintegrowana z Systemem Ciągłego Monitorowania Glikemii. Tym samym zabezpiecza przed hipoglikemią. Terapia ta jest polecana szczególnie kobietom planującym ciążę oraz ciężarnym.

3. Cukrzyca typu 1 a ciąża

Kobiety z cukrzycą typu 1 będące w ciąży i te, które dopiero planują powiększyć swoją rodzinę, potrzebują specjalnej opieki lekarskiej. Niestabilny poziom cukru we krwi sprawia, że każdy chory jest narażony na przewlekłe powikłania cukrzycowe, np. pogorszenie wzroku, a nawet ślepotę czy też problemy z pracą nerek i konieczność dializ.

Jeśli cukrzyca jest źle leczona, a wartość glikemii w okresie planowania ciąży oraz w jej pierwszych miesiącach jest zbyt wysoka, zwiększa się ryzyko poronień. Częściej też występują u dzieci wady wrodzone układu krwionośnego, nerwowego czy nerek.

Z kolei jeśli hiperglikemia wystąpi w późniejszych miesiącach ciąży, mogą pojawić się powikłania okołoporodowe. Matka jest bardziej narażona na przewlekłe powikłania cukrzycy. Częściej też rodzą się dzieci z makrosomią, czyli noworodek jest zbyt duży w stosunku do swojego wieku. Poród trwa wtedy dłużej. Kobiety z cukrzycą typu 1 są również w grupie zwiększonego ryzyka przedwczesnych porodów.

Hormony w czasie ciąży sprawiają, że kobiety z cukrzycą typu 1 mają zmieniające się zapotrzebowanie na insulinę. Dlatego właśnie leczenie pompą insulinową jest w tych przypadkach nieocenione. Pomaga ona utrzymać odpowiednie wartości glikemii, a co za tym idzie, wspiera prawidłowy rozwój płodu i wpływa na komfort psychiczny matki.

Dzięki pompie insulinowej przyszła mama może stale kontrolować glikemię. Ma wgląd do pomiarów poziomu glukozy i może szybko reagować, jeśli wahania stają się zbyt duże. Terapia umożliwia dawkowanie insuliny z uwzględnieniem zapotrzebowania na nią w dzień i w nocy, w trakcie i pomiędzy posiłkami.

Dzięki niej kobieta z cukrzycą typu 1 w ciąży lub planująca narodziny dziecka może utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Ciąża rozwija się wtedy prawidłowo i nie pojawiają się niebezpieczne dla matki i dziecka hipo- i hiperglikemie.

4. Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą

Fundacja WOŚP od lat zajmuje się problemem cukrzycy. Przychodzi z pomocą również kobietom ciężarnym i planującym ciążę, które mają cukrzycę typu 1.

Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą działa od 2004 roku. Fundacji udało się zakupić już 1173 nowoczesne osobiste pompy insulinowe i przekazać je do odpowiednich ośrodków specjalistycznych.

Dzięki Fundacji WOŚP lekarze i pielęgniarki pracujący w tych ośrodkach zostali przeszkoleni z zakresu terapii pompowej, a kobiety w ciąży mogą nieodpłatnie wypożyczyć osobiste pompy insulinowe. Nowoczesna terapia pompowa wspomaga prawidłowy przebieg ciąży i porodu. Już 3717 kobiet skorzystało z możliwości wypożyczenia pompy, a dzięki jej zastosowaniu narodziło się 1567 zdrowych dzieci.

Aby skorzystać z tej terapii, wystarczy poprosić o skierowanie od diabetologa i zgłosić się do jednego z ośrodków, które uczestniczą w programie (wyszukiwarka jest dostępna na stronie internetowej WOŚP).

Materiał powstał we współpracy z Fundacją WOŚP

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
http://gde-default.hit.gemius.pl/lshitredir/id=.R.qJue.m8jIfBKj2rc0QGXj.oiBCgdbUEQZI.Q9jH7.k7/fastid=gbuqopocfmgrcriqxmugwheyaolr/stparam=xmdmewqipp/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.wosp.org.pl/medycyna/programy/cukrzyca-kobiety-w-ciazy