Trwa ładowanie...

Pangea. Co warto wiedzieć o wszechkontynencie?

 Agnieszka Gotówka
13.07.2022 13:48
Pangea. Co warto wiedzieć o wszechkontynencie?
Pangea. Co warto wiedzieć o wszechkontynencie? (https://stock.adobe.com/)

Pangea to kontynent, który istniał ok. 300–180 milionów lat temu (na przełomie karbonu i permu). Nazywany była superkontynentem, a to dlatego, że – w dużym uproszczeniu – stanowił połączenie wszystkich znanych nam kontynetów. Co warto o nim wiedzieć? I jakie są dowody na jego istnienie?

spis treści

1. Pangea. Co to jest?

Pangea (Wszechziemia) to jeden z najbardziej znanych superkontynentów na Ziemi. Powstała pod koniec paleozoiku, do czego doprowadziło zderzenie się ze sobą Gondwany, Euroameryki oraz kontynentów syberyjskiego i kazachskiego (w wyniku ruchów płyt litosfery). Pangea była otoczona wszechoceanem Panthalassa oraz Oceanem Tetydy.

Pangea obejmowała oba bieguny Ziemi. Podzielona była na północną Laurazję oraz południową Gondwanę, a od wschodu rozcinał ją Ocean Tetydy.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Na Pangei początkowo panował klimat łagodny, następnie w jej północnej części zaczął dominować klimat wilgotny i gorący. Na południu znajdowały się lodowce.

Góry - geneza i rodzaje
Góry - geneza i rodzaje

Góry to wypukłe formy ukształtowania terenu o wysokości co najmniej 300 metrów n.p.m. Ze względu na

przeczytaj artykuł

2. Kiedy rozpadła się Pangea?

Rozpad Pangei nastąpił w jurze w wyniku procesu rozrastania się dna oceanicznego w rejonie grzbietu śródoceanicznego (spreading). Efektem tego było powstanie nowych oceanów oraz wielkich skał wulkanicznych na Dekanie i we wschodniej Afryce.

Ostatecznie Pangea rozpadła się w kredzie, rozpoczynając formowanie się znanych nam dzisiaj siedmiu kontynentów.

Co ciekawe, Pangea to nie jedyny superkontynent. Inne znane geologom to:

  • Laurazja (ok. 300-60 milionów lat temu, wchodził w skład Pangei),
  • Gondwana (600-30 milionów lat temu; wchodziła w skład Pangei),
  • Pannocja (prawdopodobna; 600-540 milionów lat temu),
  • Rodinia (ok. 1100-750 milionów lat temu),
  • Kolumbia (Nuna) (ok. 1800-1500 milionów lat temu).
Erupcja wulkanu - jak do niej dochodzi?
Erupcja wulkanu - jak do niej dochodzi?

Erupcja wulkanu to proces, który polega na wydostaniu się na Ziemię lub do atmosfery produktów działalności

przeczytaj artykuł

Prawdopodobne jest też powstanie kontynentu nazywanego Pangea Proxima lub Novopangea. Ma to nastąpić za ok. 250 milionów lat, a doprowadzić ma do tego kolizja obu Ameryk z Afryką i Eurazją oraz zamknięcie się Oceanu Atlantyckiego. Inna koncepcja zakłada powstanie Amazji na skutek kolizji obu Ameryk z Azją i Australią oraz zamknięcia się Oceanu Spokojnego.

3. Pangea. Fascynująca, ale czy prawdziwa?

"Pierwotny kontynent", nazwany Pangeą, opisał po raz pierwszy Alfred Wegener, niemiecki geofizyk. Koncepcję dryfu kontynentów opisał w swojej książce "O pochodzeniu kontynentów i oceanów" wydanej w 1915 r., czym zrewolucjonizował dotychczasowy stan wiedzy wielu dziedzin nauki. Biologom pomógł zrozumiec, dlaczego w oddalonych od siebie zakątkach świata można znaleźć zbliżone do siebie gatunki roślin i zwierząt.

Jeśli chcecie utrwalić wiedzę z zakresu superkontynentu, spróbujcie przedyskutować ten temat wspólnie. Otwórzcie atlas świata i zastanówcie się, czy patrząc na obecne rozmieszczenie kontynentów, możliwe było ich połączenie kilka milionów lat temu. Spróbujcie też poszukać więcej infomracji na temat Pangei, np. jaki panował tam klimat i jakie zwierzęta wówczas żyły.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze