Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Niski poziom glukozy

Avatar placeholder
25.08.2016 14:59
Niski poziom glukozy
Niski poziom glukozy

Cukrzyca to choroba coraz częściej wykrywana wśród społeczeństwa. Jest uważana już za chorobę cywilizacyjną. Może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego też istotne jest okresowe kontrolowanie cukru we krwi.

W przypadku kobiet starających się o dziecko badanie insuliny powinno być wykonane jeszcze przed staraniami. W trakcie trwania ciąży (II trymestr) również przeprowadza się próbę glukozową, która może wskazywać na pojawienie się cukrzycy.

Bywają jednak sytuacje, kiedy u cukrzyka dochodzi do hipoglikemii, czyli niskiego poziomu glukozy we krwi. Niezwykle ważne jest odpowiednie rozpoznanie i zareagowanie przed i w trakcie stanu krytycznego.

1. Co to jest hipoglikemia?

Hipoglikemia to tzw. „reakcja insulinowa”, która pojawia się u cukrzyka. Może do niej dojść np. poprzez podanie zbyt dużej dawki insuliny lub leków na cukrzycę.

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Oprócz chorych, niski poziom glukozy we krwi może ujawnić się u osób, które np. mają niedobory hormonu tarczycy, uszkodzoną wątrobę albo niedoczynność przysadki lub nadnerczy. Nierzadko dochodzi do gwałtownego spadku glukozy przy nadmiernym wysiłku fizycznym albo z powodu zbyt małej ilości węglowodanów w jadłospisie.

Istnieją także sytuacje, gdy niski poziom można zaobserwować u osób, które mają wrodzone defekty metaboliczne.

2. Objawy wskazujące na niski poziom glukozy

Zanim przyczyna spadku glukozy we krwi zostanie zdiagnozowana, można zaobserwować objawy świadczące o obniżającym się poziomie cukru.

Zaliczyć do nich można m.in.:

  • bladość skóry,
  • silne bóle głowy wraz z zawrotami,
  • nagłe pocenie się i drżenie ciała,
  • uczucie głodu.

Zdarza się, że osoby, u których doszło do nagłego spadku cukru we krwi mogą zachowywać się irracjonalnie, np. w nieoczekiwanym momencie zacząć płakać, poruszać się niezgrabnie, nieuważnie, wykazywać ogólną dezorientację. Istnieją sytuacje, w których osoby takie słabną.

Konieczne jest odpowiednie zareagowanie. Kiedy osoba jest przytomna, powinna natychmiast mieć podane do wypicia lub zjedzenia coś, co zawiera cukier, np. soczek, owoce, batonik, albo tabletki glukozy.

Dlatego tak istotne jest, by cukrzyk zawsze miał przy sobie coś słodkiego oraz leki. Jeżeli jednak doszło do omdlenia z powodu niedocukrzenia, nie wolno niczego podawać do ust. Osoba powinna otrzymać zastrzyk z glukagonu i należy do niej wezwać pogotowie.

Spadek glukozy we krwi może nieść za sobą zagrożenie życia. Mamy z cukrzycą ciążową powinny dokładnie analizować dietę i systematycznie sprawdzać poziom glukozy, aby nie doszło do hipoglikemii.

Osoby podczas nagłego spadku insuliny we krwi mogą wykazywać pewne charakterystyczne objawy, na które należy w odpowiedni sposób zareagować. Kiedy jednak nie jest się cukrzykiem, a zauważasz u siebie pewne symptomy, należy dokonać dokładnej diagnostyki w celu wykrycia przyczyny takiej sytuacji.

Odpowiednia kontrola diety i poziomu cukru zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze