Trwa ładowanie...

Materac dla dziecka - na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu?

Avatar placeholder
15.01.2020 14:13
materac
materac

Jakość snu ma ogromny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka, ale też na jego samopoczucie w ciągu dnia, wyniki w nauce i chęć uczestniczenia w rozmaitych aktywnościach pozaszkolnych. Za zapewnienie dziecku optymalnych warunków do wypoczynku w nocy odpowiadają rodzice. Warto zatem poświęcić nieco czasu na ustalenie, na jakim meblu i materacu dziecku będzie się spało najlepiej.

1. Najlepsze są łóżka i stelaże

Do spania, bez względu na wiek, służyć powinny przede wszystkim łóżka i stelaże pod materace. Są to meble wykonywane właśnie z myślą o osobach leżących, a nie – jak wersalki, kanapy i sofy – o siedzących. Tylko materac do spania, odpowiednio wykonany i dobrany, zapewnia w nocy takie podparcie dla mięśni i kręgosłupa, że jest to rzeczywista regeneracja. W przypadku dzieci, które dopiero rosną, jest to jeszcze ważniejsze.

Jeżeli z jakichś powodów dziecko "musi” spać na składanym meblu tapicerowanym, warto pokusić się o tzw. materac nawierzchniowy. Jest to materac z pianki o grubości kilku centymetrów, przeznaczony do układania na dotychczasowym meblu do spania. Materac taki może podwyższać lub obniżać jego twardość, a tym samym poprawiać komfort snu i regenerację młodego organizmu po trudach dnia.

2. Materace piankowe – dla dzieci w każdym wieku

Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są obecnie materace piankowe. Wykorzystywane do ich produkcji pianki poliuretanowe i lateksowe są obojętne dla zdrowia, a ich cechy użytkowe sprawiają, że można ich używać zarówno w łóżeczkach dla niemowląt, jak i w łóżkach nastolatków.

Rodzicom zależy na ogół na tym, by otoczenie dziecka było "zdrowe”. Materace piankowe są antyalergiczne i antybakteryjne. Po części dlatego, że każdy z nich ukryty jest w ochronnym pokrowcu, który zabezpiecza je przed zabrudzeniami. Ponadto systemy perforacji pianek są tak zaprojektowane, by wewnątrz materaca odbywał się ruch powietrza. Dzięki temu nie gromadzi się tam wilgoć, kurz ani roztocza. Pokrowiec łatwo zdjąć i wyprać.

Tu istotna uwaga: małym dzieciom zdarzają się moczenia nocne. W takim wypadku do materaca i pokrowca należy dokupić specjalną wodoodporną nakładkę. Niektórzy stosują zabezpieczenie domowym sposobem poprzez włożenie do pokrowca folii chroniącej sam materac w razie "nieszczęścia”.

Najlepsze efekty dają pianki o specjalnych właściwościach. Dla dzieci ruchliwych, niespokojnych, często zmieniających pozycję w czasie snu najodpowiedniejszy będzie materac z pianki wysokoelastycznej. Jest to materiał sprężysty, dający znakomite podparcie i błyskawicznie dostosowujący się do ciała śpiącego dziecka.

Alternatywą, przede wszystkim dla dzieci sypiających spokojnie, w jednej pozycji, jest pianka termoelastyczna. Jej ugięcia następują nieco wolniej, za to w zależności nie tyle od nacisku, ile od ciepła wydzielanego przez ciało.

Istotną zaletą materacy piankowych jest to, że są lekkie, a więc łatwe w transporcie i nie sprawiają kłopotu, gdy trzeba je przenieść lub zrolować (np. na czas remontu czy malowania).

3. Materace kieszeniowe

Kto woli sprężyny zamiast pianek, na tego czekają materace sprężynowe. Sporadycznie jeszcze tradycyjne, ze sprężynami bonellowymi, przeważnie jednak kieszeniowe. Ich środkowa warstwa zawiera wielką liczbę małych, niepołączonych ze sobą sprężyn. Każda z nich ugina się niezależnie od pozostałych. Im więcej sprężyn, tym większa "precyzja” materaca w dopasowywaniu się do ciała. Najwięcej sprężyn mają materace kieszeniowe typu multipocket.

Po obu stronach warstwy ze sprężynami znajdują się oczywiście warstwy pianki – czasem tej samej, czasem różnej. Materac jest więc z reguły odwracalny, podobnie jak piankowy.

Bez względu na rodzaj materaca, należy zawsze stawiać na dobrego, markowego producenta. Dobrym wyborem są np. materace Hilding na sennamaterace.pl. Producent udziela na nie aż 15 lat gwarancji.

Materace kieszeniowe charakteryzują się nieprzenoszeniem drgań i ugięć. Jeśli więc w łóżku sypia stale lub choćby od czasu do czasu rodzeństwo, żadne z dzieci nie będzie się budziło, ilekroć to drugie przewróci się na drugi bok.

Czy materace kieszeniowe nadają się dla dzieci? Tak, ale nie dla najmłodszych. Przynajmniej do 3.-4. roku życia bardziej odpowiednia będzie miękka pianka, tym bardziej że twardość materaca dobiera się do wagi użytkownika. Im mniej waży osoba, która ma spać na danym materacu, tym bardziej miękki należy wybrać. Więcej na ten temat przeczytać można w tekście "Twardość i rodzaj materaca mają znaczenie – dowiedz się, jak dobrać materac do swoich potrzeb”

4. Cztery twardości – jak je traktować?

Jedni lubią spać na twardym, inni na miękkim. Dzieci także mogą mieć swoje preferencje. Kupując materac, należy jednak przede wszystkim uwzględniać wagę dziecka. Materace sprzedawane są w czterech twardościach: od H1 (miękkie) do H4 (twarde). Dziecko nie powinno odczuwać dyskomfortu z powodu twardości materaca ani się w nim zapadać. Najlepszym wyborem jest z reguły twardość H2, ale w wypadku otyłego nastolatka (od 80 kg w górę) lepszy będzie materac H3.

Polecane dla Ciebie