Leworęczność. - Ciąża, poród, wychowanie - serwis dla rodziców Parenting.pl

Wróć   Ciąża, poród, wychowanie - serwis dla rodziców Parenting.pl > My i nasze dzieci > Maluchy
Zarejestruj się Kalendarz Na żywo! Szukaj Dzisiejsze posty Oznacz fora jako przeczytane

Komunikaty

Maluchy (wszystko o i dla dzieci w wieku żłobkowym)

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-01-10, 01:06   #1 (permalink)
Osesek
 
kunia's Avatar
 

Zarejestrowany: 18-11-2009
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Posty: 18
Nastrój:
4 podziękowań w 3 postach
Moja galeria: Zobacz galerię użytkownika kunia
Domyślnie Leworęczność.

Mój Kuba ma trzy lata.Już dawno zauważyłam,że wszystkie czynności takie jak-jedzenie,rysowanie,rzucanie itp,wykonuje lewą ręką.Nie zmieniam tego,choć są osoby które mówią mi że powinnam.Wiem,że kiedyś praktykowało się uczenie takiego dziecka na siłę,posługiwania się prawą ręką.Ale chyba na chwilę obecną leworęczność nie jest żadnym upośledzeniem.Jak sądzicie?
kunia is offline   Odpowiedź z Cytowaniem Do góry
Stary 05-01-10, 01:56   #2 (permalink)
Pierwsze kroki
 
Catalabama's Avatar
 
Hejoooooo :)

Zarejestrowany: 18-11-2009
Miejscowość: okolice Stolicy
Posty: 342
Nastrój:
103 podziękowań w 71 postach
Moja galeria: Zobacz galerię użytkownika Catalabama
Wyślij wiadomość przez Gadu Gadu do Catalabama
Domyślnie

Pewnie, że nie jest...... Bynajmniej dla mnie - Filip od dawna bardzo robił wiele rzeczy i lewą i prawą ręką (czy nie tylko, bo niejednokrotnie kopał przy zabawie lewą nową i patrzył przez lewe oczko) i nigdy nie uczyłam go na siłę posługiwania się prawą ręką, nie ważne którą stroną ciała wykonuje czynności, ważne by robił je prawidłowo i dobrze. Zresztą nigdy mi w rodzinie nikt tego nie nakazał. Do dzisiaj (ma 6,5r) główna jego ręka to prawa, choć lewą wykonuje wiele również innych czynności i to nie sprawia mu większych trudności.
__________________
Maja 13 lipiec 2009 i Filip 13 piątek czerwiec 2003


Catalabama is offline   Odpowiedź z Cytowaniem Do góry
Stary 05-01-10, 10:43   #3 (permalink)
Sprinter
 
pada ;(

Zarejestrowany: 14-10-2008
Miejscowość: great manchester
Posty: 3 171
Nastrój:
1 146 podziękowań w 860 postach
Moja galeria: Zobacz galerię użytkownika July
Domyślnie

Ja bym nic nie zmieniala nic na sile moze od czasu do czasu bym prosila tylko zeby sprobowal cos zrobic prawa reka ale jak mu nie jest wygodnie to niech robi to lewa
Znam kilka osob leworecznych i wszystkie sa bardzo inteligentne Swietnie sobie radzily z nauka a potem w zyciu zawodowym
__________________
Unfortunately, my daydreams about being skinny are always interrupted by the sound of my own chewing.

July is offline   Odpowiedź z Cytowaniem Do góry
Parenting wspiera:
Stary 05-01-10, 10:56   #4 (permalink)
Moderator
 
patusia23's Avatar
 
...

Zarejestrowany: 11-11-2007
Miejscowość: Brzeg
Posty: 25 770
Nastrój:
6 610 podziękowań w 4 665 postach
Moja galeria: Zobacz galerię użytkownika patusia23
Wyślij wiadomość przez Skype™ do patusia23 Wyślij wiadomość przez Gadu Gadu do patusia23
Domyślnie

Nic nie trzeba zmieniać,jak ma być leworęczny to będzie i nie jest to żadne upośledzenie,wiem to na własnym przykładzie i wiem jak kiedyś traktowali dzieci,starszych jak są leworęczni (sama jestem leworęczna)i w ogóle mi to nie przeszkadza.Pamiętam mając 6 lat jak mama chodziła ze mną do poradni.
Tak że nie przejmuj się tym synek jest zdrowy i nic mu nie jest
__________________


patusia23 is offline   Odpowiedź z Cytowaniem Do góry
Stary 05-01-10, 11:06   #5 (permalink)
Biegacz
 
AnnaWF's Avatar
 
No i mam swój kieracik...

Zarejestrowany: 9-03-2009
Miejscowość: Trzebnica
Posty: 1 714
Nastrój:
1 238 podziękowań w 771 postach
Moja galeria: Zobacz galerię użytkownika AnnaWF
Wyślij wiadomość przez Gadu Gadu do AnnaWF
Domyślnie

Oczywiście, że leworecznosć nie jest żadnym upośledzeniem!! Co to w ogóle za stwierdzenie!!
Sama jestem leworecza i nie czuje sie z tego powodu ani głupsza ani cofnieta!! A takiego typu sady są niesprawiedliwe...
__________________




AnnaWF is offline   Odpowiedź z Cytowaniem Do góry
Stary 05-01-10, 18:58   #6 (permalink)
Osesek
 
kunia's Avatar
 

Zarejestrowany: 18-11-2009
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Posty: 18
Nastrój:
4 podziękowań w 3 postach
Moja galeria: Zobacz galerię użytkownika kunia
Domyślnie

Ja osobiście nie uważam leworęczności za jakieś upośledzenie,Kuba rozwija się idealnie,jest bardzo bystrym dzieckiem.Martwi mnie tylko jak to będzie gdy pójdzie do szkoły.Wiem,że leworęcznym jest łatwiej niż kiedyś-specjalne pióra,długopisy,nożyczki itp.ale mimo to mam obawy.Nie zamierzam jednak wymuszać na nim pisania prawą ręką,uważam,że to tak jakby praworęcznemu kazać pisać czy jeść lewą ręką.
kunia is offline   Odpowiedź z Cytowaniem Do góry
Stary 05-01-10, 23:20   #7 (permalink)
Pierwsze kroki
 
Piernisia's Avatar
 

Zarejestrowany: 20-11-2009
Posty: 131
23 podziękowań w 13 postach
Moja galeria: Zobacz galerię użytkownika Piernisia
Domyślnie

Leworęczność jest cechą. Nie jest to żadna wada, ani tym bardziej upośledzenie . Jest jedną z konsekwencji dominacji prawej półkuli mózgowej.
Przykładowo moja babcia była osobą leworęczną ale gdy była dzieckiem chodziła na nauki "praworęczności" i mimo, że wiele rzeczy nauczyła się robić prawą ręką (jak choćby pisanie), to część i tak wykonywała lewą (choćby krojenie chleba), myślę, że dlatego, iż jej tej czynności na zajęciach nie nauczono a mózg sam podpowiada w jaki sposób łatwiej coś zrobić.
W szkole średniej miałam w klasie aż 6 osób leworęcznych a każda z nich doskonale sobie radziła i w żaden sposób nie wyróżniały się spośród praworęcznych.
Jedynie trzeba było pamiętać, że podczas siadania w ławce z osobą leworęczną trzeba zająć miejsce po prawej stronie, bo w przeciwnym wypadku podczas pisania stukaliśmy się łokciami :-)
Piernisia is offline   Odpowiedź z Cytowaniem Do góry
Stary 07-01-10, 14:45   #8 (permalink)
Pierwsze kroki
 
chciałabym kochać mniej...

Zarejestrowany: 21-08-2009
Miejscowość: Sijbekarspel NL
Posty: 231
Nastrój:
12 podziękowań w 12 postach
Wyślij wiadomość przez Gadu Gadu do malwi1313
Domyślnie

witam ja tez mam leworeczna core ale w ogole nie przejmuje sie tym tym bardziej ze w holandii dosc duzo osob jest leworecznych z reszta ze strony meza jak i mojej sa osoby leowreczne np moj tata i tez na siel byl uczony "praworecznosci" uwazam zmuszanie dziecka do kozystanie z prawej reki na sile za nieodpowiednie przynajmniej swojego bo ja sama nie chcialabym aby ktos nazucal mi swoja wole
__________________


malwi1313 is offline   Odpowiedź z Cytowaniem Do góry
Stary 08-04-10, 22:00   #9 (permalink)
Osesek
 

Zarejestrowany: 27-02-2010
Posty: 17
0 podziękowań w 0 postach
Domyślnie

Leworęczność jest emanacją dominacji półkul mózgowych, taka jest kolejność, to mózg jest tak zbudowany i wpływa na to, kto która ręką, nogą, okiem, uchem się dziecko posługuje - absolutnie nie wolno tego zmieniać! Może to prowadzić do wielu niepowodzeń, np. jąkanie.
Jedynie poszłabym z dzieckiem do dobrego logopedy, albo psychologa, (oczywiście jeśli są jakiekolwiek podstawy) aby sprawdzić czy nie ma cech np. zagrożenia dysleksją (b. częste u prawopólkulowców, bo prawa to półkula matematyki i wyobraźni, przestrzeni, a lewa często nazywana jest humanistyczną, bo w niej jest ośrodek mowy). Są na to proste i ciekawe ćwiczenia dla dzieci.
Jest wiele pozycji nt. leworęczności (patrz np. książki prof. Marty Bogdanowicz i wielu innych), jest też strona sklepu internetowego leworęczni z książkami i wieloma przyborami ułatwiającymi życie. Znajdziesz tam na pewno dużo wiarygodnej wiedzy nt. leworęczności i przygotowania dziecka do szkoły.

Życzę wielu sukcesów Twojemu synkowi.

Mama Mańkuta
__________________
ewka miko i maciek



tojaewka is offline   Odpowiedź z Cytowaniem Do góry
Stary 11-04-10, 20:26   #10 (permalink)
Mistrz
 
Aniołek Łysego's Avatar
 
nie bój się wszystko ci dam....

Zarejestrowany: 7-11-2007
Miejscowość: Brzeg
Posty: 5 479
Nastrój:
1 736 podziękowań w 1 256 postach
Moja galeria: Zobacz galerię użytkownika Aniołek Łysego
Wyślij wiadomość przez Gadu Gadu do Aniołek Łysego
Domyślnie

ja jestem leworęczna od 26 lat i nigdy nie czułam z tego powodu jakiegokolwiek dyskomfortu
__________________


jesteśmy ze sobą od 10.06.2006r.
zaręczyliśmy się 21.06.2011r
always in my memory
mój brat 20.08.1985-18.01.2005
http://wirtualnyznicz.pl/zapal.html?pid=452242
25.11.2010r.
Skinia 01.1999- 29.11.2011 kochana suczka
Aniołek Łysego is offline   Odpowiedź z Cytowaniem Do góry
Odpowiedz

  Ciąża, poród, wychowanie - serwis dla rodziców Parenting.pl > My i nasze dzieci > Maluchy

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks are Wył.
Pingbacks are Wł.
Refbacks are Wł.



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:37.