Trwa ładowanie...

Małe wielkie kroki w świecie dziecka

 Agnieszka Gotówka
07.05.2024 13:11
Płatna współpraca z marką LEGO® DUPLO®
Małe wielkie kroki w świecie dziecka
Małe wielkie kroki w świecie dziecka (Materiały partnera)

Pierwszy dzień dziecka w żłobku to przełomowe wydarzenie w życiu rodziny. Jest doświadczeniem trudnym, mocno stresującym, ale też naznaczonym ciekawością i radością, że oto nadchodzi nowy etap. Jak więc ułatwić dziecku adaptację w placówce?

Żłobek a poczucie bezpieczeństwa

Fundamentem bliskiej relacji między rodzicem a dzieckiem jest zaufanie, a także dostępność opiekuna i reagowanie na wysyłane przez dziecko sygnały. Jeśli akceptujemy jego emocje, pozwalamy mu je wyrażać, a przy tym jesteśmy uważni na jego potrzeby, najpewniej uda się nam zbudować bezpieczną więź. Dlaczego to tak istotne? Bo to właśnie ona wpływa na rozwój poznawczy, zdrowe poczucie własnej wartości i wzmacnia kompetencje społeczne. Nie oznacza to jednak, że dziecko jest od razu gotowe na nowe wyzwania i bez oglądania się za siebie wejdzie do żłobkowej sali.

Pójście dziecka do żłobka to trudny i ekscytujący zarazem czas. Mały człowiek wkracza do nowego świata, do którego jednak musi się dostosować. W tym procesie potrzebuje naszego wsparcia i zrozumienia. Na początku bowiem dzieci mogą przedstawiać cały wachlarz trudnych emocji: smutek, złość, żal, niepokój. Nierzadko nie potrafią ich jeszcze werbalizować, więc mogą płakać, złościć się lub wycofywać. Bardzo ważne jest, by ich nie bagatelizować i nie umniejszać.

Czas na nową przygodę!

Pierwsze dni w żłobku bywają bardzo trudne. Dziecko musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji i zaufać nowym opiekunom. Rodzice zaś nieustannie myślą o tym, czy ich największy skarb jest odpowiednio zaopiekowany i bezpieczny. U dziecka na dodatek pojawia się lęk separacyjny, który ze strony dorosłych wymaga mnóstwa cierpliwości, zrozumienia i empatii.

Dziecko dostosowuje się też do planu dnia w żłobku. Wszystko wygląda inaczej: zasypia bez mamy, na leżaczku, posiłki je w grupie, a wokół jest wiele innych dzieci. To wszystko wymaga przyzwyczajenia się do nowej sytuacji, co w przypadku dzieci nie jest wcale proste. Jak więc możemy pomóc dziecku przystosować się do nowej sytuacji?

Akcja adaptacja!

Warto zacząć od organizowania opieki nad dzieckiem przez inną osobę dorosłą, np. babcię, ciocię czy nianię. Chodzi o to, by nasza pociecha nauczyła się, że inni dorośli również mogą zapewnić poczucie bezpieczeństwa i zaspokoić potrzeby.

(Materiały partnera)

Warto też wziąć udział w żłobkowej adaptacji. Wiele placówek umożliwia rodzicom przebywanie razem z dzieckiem w pierwszych dniach pobytu w żłobku. Dobrze jest też brać udział w spotkaniach i warsztatach organizowanych dla rodziców z małymi dziećmi. Najmłodsi co prawda mają mniejsze potrzeby społeczne niż przedszkolaki, nie wchodzą jeszcze ze sobą w interakcje, nie współdziałają w zabawie, ale bacznie obserwują i zdobywają pierwsze szczyty socjalizacji.

Dobrze jest też czytać dziecku książki, w których bohaterowie idą do żłobka (np. "Wito idzie do żłobka" z serii "Jano i Wito" Wioli Wołoszyn i Przemka Liputa). Jeśli jednak nie mamy ich w swojej biblioteczce, możemy sami stworzyć opowieść. Bajkoterapia, czyli wykorzystanie opowieści i bajek do pracy z emocjami dziecka, to skuteczne narzędzie wspomagające wiele sytuacji, w tym żłobkową adaptację. Spokojnie opowiedziana historia pomoże dziecku lepiej zrozumieć i zaakceptować nadchodzące zmiany.

Warto też odtwarzać scenki z bajki przy wykorzystaniu ulubionych zabawek (pluszaków, figurek). Można do tego wykorzystać zestawy LEGO® DUPLO®, 10992 "Dzień z życia w żłobku" czy 10991 "Wymarzony plac zabaw". Nie tylko pomogą odtworzyć to, co wkrótce stanie się nową codziennością dziecka, , i podczas zabawy w odtwarzanie scenek przepracować trudne dla maluszka sytuacje z dnia codziennego (np. moment rozstania z mamą w żłobkowej szatni czy zabieranie zabawek przez inne dzieci na placu zabaw), ale będą też elementem kreatywnej zabawy i ciekawą formą spędzania wolnego czasu z rodzicem. Wszak z klocków można zbudować wszystko, co tylko przyniesie wyobraźnia.

Warto dodać, że klocki LEGO® DUPLO® są odpowiednie dla dzieci w wieku żłobkowym. Zostały specjalnie zaprojektowane tak, by ułatwiać budowanie maluchom już od 1,5 roku życia. Mają wysoką jakość i są odpowiednio duże dzieki czemu małym i nieporadnym jeszcze rączkom łatwo jest je złączać i rozłączać.

Przygotowując naszą pociechę do pójścia do żłobka dobrze jest też dowiedzieć się, jaki plan dnia obowiązuje w żłobku, i zacząć go wprowadzać do codziennej rutyny. Posiłki o podobnej porze, drzemka i spacery dostosowane do harmonogramu dnia w żłobku dadzą dziecku poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności, co jest fundamentem do budowania zaufania do nowych osób i otoczenia.

Istotna jest też dobra komunikacja między personelem żłobka a rodzicami. Warto poinformować wychowawczynie o tym, co nasze dziecko lubi i co je uspokaja. Taka współpraca jest nieoceniona w tworzeniu spójnego i wspierającego środowiska dla dziecka.

Płatna współpraca z marką LEGO® DUPLO®
Polecane dla Ciebie