Trwa ładowanie...

Jak zapobiegać cukrzycy?

Avatar placeholder
10.07.2019 12:29
Jak zapobiegać cukrzycy?
Jak zapobiegać cukrzycy? (123rf)

Cukrzyca to choroba, z której nie można się wyleczyć. Diabetycy muszą kontrolować masę ciała, przestrzegać odpowiedniej diety, wciąż badać poziom cukru we krwi, a w przypadku cukrzycy typu I przyjmować insulinę. Jak można zmniejszyć ryzyko zachorowania? Czy w ogóle jest to możliwe?

Cukrzyca niesie ze sobą bardzo dużo powikłań i wyrzeczeń. Jeżeli chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowania, warto przestrzegać kilku zasad. Istotne jest również to, czy w rodzinie ktoś chorował na cukrzycę. Jeżeli tak, ryzyko w kolejnych pokoleniach jest większe. Nie ma jednak co się denerwować, ale od samego początku warto wiedzieć, jakie jeszcze inne czynniki zwiększają możliwość zachorowania i po prostu ich unikać.

1. Odpowiednia dieta

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jeżeli będziemy utrzymywać odpowiednią wagę, będzie ono mniejsze. Ważne jest jednak nie tylko to, co jemy, ale też kiedy to robimy. Dobrze, jeżeli posiłki spożywamy regularnie, w równym odstępie czasu i w małych ilościach. Ostatnią rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć, jest głodówka. Organizm gromadzi wówczas tkankę tłuszczową i zamiast chudnąć, tyjemy.

Przy podejrzeniu cukrzycy bardzo ważna jest stała kontrola ciśnienia krwi
Przy podejrzeniu cukrzycy bardzo ważna jest stała kontrola ciśnienia krwi
Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Ponadto podczas zbyt dużych przerw między posiłkami jemy więcej i szybciej. Nie czujemy, kiedy się najedliśmy i dostarczamy organizmowi zbyt dużo składników, które również są przetwarzane na tkankę tłuszczową. W diecie powinno znaleźć się dużo warzyw i owoców, które są źródłem witamin i składników mineralnych. Zmniejszyć za to należy dostarczanie organizmowi tłuszczów i cukrów.

2. Dbaj o ruch

Aktywność fizyczna również jest istotna w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na cukrzycę. Dzięki odpowiedniej dawce ćwiczeń możemy również zachować stałą wagę lub spalić zbędne kilogramy. Co więcej, ruch sprawia, że poprawiamy krążenie organizmu, dotleniamy go i doskonalimy kondycję.

To też warto wiedzieć

3. Badania krwi i pomiar ciśnienia

Istotne są także badania krwi po 45. roku życia. Jeżeli jesteśmy w grupie zwiększonego ryzyka, takie badania warto zacząć nieco wcześniej. Ponadto warto wiedzieć, że cukrzyca pojawia się u osób z nadciśnieniem. Zatem kontrola pomiaru ciśnienia również jest wskazana. Nie bagatelizuj pierwszych objawów.

Te produkty zawierają najwięcej soli
Te produkty zawierają najwięcej soli [6 zdjęć]

O tym, że niemowlęta nie powinny spożywać słonych produktów, wie każda matka. Często zdarza się jednak,

zobacz galerię

Wczesne wykrycie cukrzycy pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia. Dzięki temu choroba nie rozwinie się zbyt szybko. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na pierwsze objawy wskazujące na cukrzycę, a mianowicie: spadek wagi przy dużym apetycie, pogorszenie koncentracji, zaparcia, senność, zmęczenie, częste infekcje. Jeżeli jakiekolwiek objawy nas zaniepokoją lub jeżeli jesteśmy w grupie zwiększonego ryzyka, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykonania właściwych badań.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze