Trwa ładowanie...

Dywizjon 303 - streszczenie, plan wydarzeń, bohaterowie

 Ewa Rosiecka
12.05.2022 16:17
Dywizjon 303 to książka Arkadego Fiedlera poświęcona pierwszemu okresowi działań bojowych myśliwskiego dywizjonu 303
Dywizjon 303 to książka Arkadego Fiedlera poświęcona pierwszemu okresowi działań bojowych myśliwskiego dywizjonu 303 (Adobe Stock)

"Dywizjon 303" jest zbiorem reportaży, autorstwa Arkady Fiedlera, które opowiadają o wydarzeniach z Bitwy o Anglię, w której brali udział także Polacy. Książka powstała na rozkaz generała Władysława Sikorskiego - Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. W dziele tym przybliżone zostały sytuacje z pola walki z udziałem prawdziwych osób. Książka napisana jest prostym, zrozumiałym dla czytelnika językiem, dzięki czemu czyta się ją z łatwością. "Dywizjon 303" jest lekturą szkolną, dlatego każdy uczeń powinien znać tę książkę. Kim był autor?

spis treści

1. Kim był autor "Dywizjonu 303"?

Autorem "Dywizjonu 303" jest Arkady Adam Fiedler, urodzony 28 listopada w Poznaniu polski reportażysta, prozaik, podróżnik, przyrodnik, a także porucznik Wojska Polskiego.

Ukończył Gimnazjum im. Bergera w Poznaniu, a następnie studiował nauki przyrodnicze i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na uniwersytecie w Poznaniu. Musiał przerwać je jednak z powodu wybuchu I wojny światowej. 8 stycznia 1921 został zatwierdzony w stopniu porucznika żandarmerii z 1 kwietnia 1920 roku.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Jego debiut miał miejsce w 1917 roku cyklem wierszy "Czerwone światło ogniska" w poznańskim dwutygodniku "Zdrój". W latach 1922 - 1923 studiował w Akademii Sztuk Graficznych w Lipsku, ukończył ją z tytułem mistrza chemigrafii. W 1926 roku wydał swoją pierwszą książkę "Przez wiry i porohy Dniestru".

W czasie wybuchy II wojny światowej Fiedler przebywał na Taithi, którą porzucił, aby dołączyć do wojska. W 1940 roku dotarł z Francji Do Wielkiej Brytanii, gdzie poznał lotników polskich, którzy uczestniczyli w Bitwie o Anglię. Napisał o tym znaną książkę "Dywizjon 303", której przedruki krążyły w pogrążonej w wojnie Polsce, podnosząc morale społeczeństwa i żołnierzy.

Fiedler był podróżnikiem, w swoim życiu odbył 30 wypraw i podróży. Napisał 32 książki, które zostały wydane w 23 językach w 10-milionowym nakładzie.

Zmarł w Puszczykowie 7 marca 1985 roku. Na jego grobie umieszczona została rzeźba przedstawiająca głowę pisarza, a jej autorem jest Adam Haupt.

„Kapitan Jake: Wielka bitwa o Nibymorze” - recenzja
„Kapitan Jake: Wielka bitwa o Nibymorze” - recenzja

„Kapitan Jake: Wielka bitwa o Nibymorze” to kolejna już część przygód Jake i piratów z Nibylandii. Czym

przeczytaj artykuł

2. O czym jest "Dywizjon 303"?

Autor w książce "Dywizjon 303" opisuje przebieg bitwy o Anglię oraz uczestnictwo polskich lotników z tytułowego dywizjonu, biorących w niej udział.

Pierwsze rozdziały nakreślają ogólną sytuację panującą w Europie po ataku Niemiec na Polskę. Ponieważ sojusznicy nie udzielili skutecznej pomocy, Niemcy rozpoczęły zagarnianie coraz większych terenów Europy. Anglicy nie wierzyli, że ich kraj może zostać zaatakowany, czego najlepszym dowodem było stwierdzenie aliantów z początków wojny, że "nie chcą umierać za Gdańsk"

Agresywna ekspansja Niemiec spowodowała jednak konieczność przystąpienia do walki. Bitwa o Anglię miała być według Hitlera efektownym pokazem siły faszystowskich Niemiec i udowadniać, że żaden kraj z nim nie wygra. W rzeczywistości bitwa ta, w dużej mierze dzięki zasługom Polaków, dowodem na to, że można z Niemcami walczyć i ich pokonać.

Autor nakreślił sylwetki lotników - bohaterów, którzy walczyli w Dywizjonie 303, a wyrazem ich odwagi i bohaterstwa jest ich poświęcenie dla towarzyszy, wielka zawziętość i determinacja w walce z wrogiem i nieomylność.

3. "Dywizjon 303" - plan wydarzeń

Plan wydarzeń tej książki przedstawia się następująco:

  1. Tuż przed bitwą.
  2. Kim jest myśliwiec.
  3. Pierwsza walka.
  4. Bohaterstwo Karubina.
  5. Cierpienie Kazimierza Daszewskiego.
  6. Szczęśliwy dzień porucznika Zumbacha.
  7. Sierżant Wünsche w niebezpieczeństwie.
  8. Przygoda podporucznika Łokuciewskiego.
  9. Sierżant Frantiszek i jego „metoda”.
  10. Podstępy wroga i przebiegłość Polaków.
  11. 15 września decydującym dniem bitwy o Anglię.
  12. Wielkie uznanie dla Polaków.

4. "Dywizjon 303" - bohaterowie

  • Lotnicy z Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki - główny, zbiorowy bohater utworu;
  • sierżant Stefan Karubin;
  • podporucznik Kazimierz Daszewski;
  • porucznik Jan Zumbach;
  • sierżant Wünsche;
  • sierżant Józef Franciszek;
  • kapitan Witold Urbanowicz.

5. "Dywizjon 303" - jaki to gatunek?

"Dywizjon 303" należy do literatury faktu - każde wydarzenie miało miejsce - autor jest świadkiem, relacjonuje wypadki, jest sprawozdawcą. Każdy rozdział to rodzaj reportażu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze