Trwa ładowanie...

Dolegliwości w ciąży: jak je łagodzić?

Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży (https://stock.adobe.com/)

Dolegliwości w ciąży mogą mocno utrudnić funkcjonowanie. Wiele z nich to naturalne objawy wynikające ze zmian w organizmie. Sprawdzamy, jakie metody naturalne są polecane na dolegliwości ciążowe, takie jak mdłości czy bóle pleców.

spis treści

1. Dolegliwości w ciąży (1 trymestr)

Udało się, jesteś w ciąży! Entuzjazm mogą na pewien czas przyćmić jednak nieprzyjemne objawy: wahania nastrojów, zaparcia, senność, nudności, zawroty głowy.

Nie powinnaś się martwić. te burzliwe zmiany, jakie zachodzą w twoim organizmie, mają na celu zapewnienie prawidłowych warunków dla rozwijającego się płodu. Za taki stan rzeczy odpowiada progesteron i estrogen. Hormony te są niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży. Równowaga między nimi zapobiega skurczom macicy i umożliwia zagnieżdżenie się w niej jaja.

Zobacz film: "Zabiegi kosmetyczne, które można wykonywać w ciąży"

Są też kobiety, które zauważają brak dolegliwości w ciąży. Jeśli należysz do tego grona, świetnie!

2. Jakie są najczęściej występujące dolegliwości w ciąży i jak można sobie z nimi radzić?

2.1. Nudności i wymioty

Zaczynają doskwierać około 4. tygodnia ciąży i szacuje się, że dotyczą ponad połowy kobiet ciężarnych. Najczęściej pojawiają się w godzinach porannych. Mogą trwać kilka godzin, lecz w niektórych przypadkach występują przez cały dzień. Ich przyczyną jest podwyższone stężenie hormonów płciowych oraz gonadotropiny kosmówkowej we krwi, które wykazują działanie drażniące na błonę śluzową żołądka.

Nie ma niestety jednego złotego środka, aby pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości. To, co działa na jedne kobiety, na inne niekoniecznie.

Najczęściej stosowane sposoby to:

  • jedzenie częściej, lecz małymi porcjami,
  • unikanie smażonych i ciężkostrawnych potraw,
  • wzbogacenie diety o świeże owoce i warzywa,
  • unikanie kładzenia się po posiłku,
  • jedzenie czegoś kwaśnego,
  • unikanie drażniących zapachów,
  • odpoczynek i relaks,
  • zjedzenie czegoś tuż przed wstaniem z łóżka,
  • spacery i ruch na świeżym powietrzu,
  • wstawanie z lóżka powoli i unikanie gwałtownych ruchów.

Pocieszający może być fakt, że u większości kobiet dolegliwości żołądkowe w ciąży zanikają po trzecim miesiącu ciąży (około 12-14 tygodnia ciąży stabilizują się hormony oraz hCG).

2.2. Senność i zawroty głowy w ciąży

Uczucie zmęczenia na początku ciąży spowodwowane jest zmianami hormonalnymi w organizmie. Pojawia się już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Trzeba jednak zachować czujność, bo może wynikać również z niedoboru żelaza. Warto więc regularnie robić badania krwi.

Najskuteczniejszą metodą zmniejszenia tej dolegliwości jest częstszy odpoczynek oraz zmiana diety na obfitującą w produkty z grup niskiego indeksu glikemicznego.

Zawroty głowy to również częsty objaw ciąży, który spowodowany jest zmianami ciśnienia tętniczego (progesteron rozluźnia ściany naczyń krwionośnych, prowadząc do spadku ciśnienia).

Może tu pomóc unikanie gwałtownych ruchów (nagłego wstawania czy pochylania się). Staraj się też przebywać w dobrze przewietrzonych pomieszczeniach. Jeżeli poczujesz się słabo, usiądź lub połóż się z nogami uniesionymi do góry.

2.3. Częste oddawanie moczu

Dolegliwość ta spowodowana jest uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz oraz zwiększeniem pracy nerek. Jest to objaw, który należy przetrwać. W żadnym wypadku nie wolno ograniczać spożywania płynów, aby oddawanie moczu było rzadsze. Nie należy też wstrzymywać moczu.

Jeżeli przy oddawaniu moczu odczuwasz ból lub pieczenie, skontaktuj się z lekarzem. Może to być objaw zakażenia dróg moczowych.

2.4. Wzdęcia i zaparcia

Wzdęcia w ciąży to wynik spowolnienia perystaltyki jelit. Staraj się unikać potraw wzdymających (kapusty, fasoli, tłustych mięs) oraz ogranicz spożywanie napoi gazowanych. Staraj się też być aktywna fizycznie, ruch dobrze wpływa na przemianę materii.

Aby walczyć z zaparciami w ciąży, zwiększ spożywanie płynów. Może też pomóc jedzenie siemienia lnianego, śliwek, rabarbaru i otrębów. Również ćwiczenia fizyczne pobudzają motorykę jelit, wzmacniają mięśnie brzucha i poprawiają ogólną kondycję oraz wpływają na dobre samopoczucie.

2.5. Ból pleców

To jedna z naczęściej występujących dolegliwości w 9 miesiącu ciąży (ale może pojawić się też znacznie wcześniej). Ból doskwiera zwłaszcza w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Związany jest z przeciążeniem kręgosłupa i zmian mechanicznych, jakie warunkuje macica (przodopochylenie miednicy, przykurcze zgięciowe stawów biodrowych).

Trzeba też wiedzieć, że w ciąży środek ciężkości ulega przesunięciu ku przodowi, wymuszając pogłębienie lordozy lędźwiowej. Przyczyną bólu mogą też być uszkodzenia krążka międzykręgowego, zaburzenia w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych oraz złamania zmęczeniowe kości miednicy.

Ważnym elementem profilaktyki bólu ze strony układu mięśniowo-szkieletowego jest aktywność fizyczna dostosowana do możliwości kobiety i stanu jej zdrowia. Pomóc mogą też fizjoterapeuci.

3. Czy istnieją specyficzne ćwiczenia lub diety, które pomagają złagodzić poszczególne dolegliwości ciążowe?

Dolegliwości w ciąży bardzo często są przyczyną złego samopoczucia i dyskomfortu kobiet. Utrudniają codzienne funkcjonowanie i radość z oczekiwania na dziecko.

Dobra wiadomość jest taka, że mijają. Trzeba jednak poczekać i szczególnie o siebie zadbać.

4. Kiedy należy zwrócić się o pomoc medyczną w przypadku doświadczania dolegliwości w ciąży?

O każdej z trapiących nas dolegliwości w ciąży warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym lub położną.

W przypadku przedłużających się wymiotów konieczne mogą być leki przeciwwymiotne, a także suplementacja witaminami z grupy B oraz kwasu foliowego.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze