Trwa ładowanie...

Czy można nie wiedzieć, że jest się w ciąży?

Avatar placeholder
29.07.2016 13:16
Czy można nie wiedzieć, że jest się w ciąży?
Czy można nie wiedzieć, że jest się w ciąży? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Czas oczekiwania na dziecko to szczególny okres w życiu każdej kobiety, która przygotowuje się psychicznie do roli matki. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy przyszła mama bardzo późno orientuje się, że jest w ciąży. Co sprawia, że niektóre kobiety przez długi czas nie są świadome swojego stanu?

spis treści

Czy to ciąża?

Czy to ciąża?

Poznaj 6 zaskakujących objawów ciąży, o których mogłaś nie słyszeć.

Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące!

1. Czym jest tzw. ciąża wyparta?

Coraz częściej słyszy się o tzw. ciążach wypartych. Okazuje się, że ciąże, w których kobieta przez wiele miesięcy nie jest świadoma swojego stanu, to dość popularne zjawisko.Według specjalistów tego typu przypadki zdarzają się nawet trzykrotnie częściej niż narodziny trojaczków. Co jest przyczyną takiej sytuacji?

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Zdaniem ekspertów wiele kobiet nie jest odpowiednio przygotowanych do porodu oraz macierzyństwa, przez co nie dopuszcza do siebie myśli o odmiennym stanie. Może to stwarzać wiele różnych zagrożeń, nie tylko dla przyszłej matki, ale również jej dziecka.

Zjawisko to bardzo często dotyczy nastolatek, wśród których znajomość zagadnień dotyczących seksu pozostawia dużo do życzenia. Wiele z nich wierzy w różne mity, np. że w trakcie pierwszego razu nie jest możliwe zajście w ciążę. Gdy to jednak nastąpi, uaktywnia się u nich silny mechanizm wyparcia.

Starają się za wszelką cenę ukryć ten stan i dalej prowadzą dotychczasowy styl życia, nie rezygnując z imprez i stosowania używek. Często takie przypadki mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach emocjonalnych i wymagać specjalistycznych badań psychiatrycznych.

2. Błędna diagnostyka

Dość często zdarza się, że domowe testy ciążowe nie dają wiarygodnego wyniku. Dzieje się tak w sytuacji, gdy przed wykonaniem badaniem przyjmowało się leki z choriogonadotropiną lub piło dużą ilość płynów, które rozcieńczają mocz i powodują trudności z wykryciem hCG. Dlatego, aby potwierdzić wynik, warto po tygodniu powtórzyć test oraz udać się do lekarza. Badanie ginekologiczne oraz USG pomogą potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Starsze kobiety często nie podejrzewają, że w swoim wieku mogłyby jeszcze zajść w ciążę. W związku tym przez dłuższy czas bagatelizują jej pierwsze objawy. Pojawiające się mdłości, osłabienie, ból piersi i brak okresu interpretują jako menopauzę. I kiedy wreszcie znajdują czas, aby udać się do lekarza, a ten stwierdza, że ich objawy to skutek ciąży, a nie przekwitania, może to być dla nich prawdziwe zaskoczenie.

 

Jakie były twoje pierwsze objawy ciąży? Porozmawiaj na ten temat z innymi mamami na naszym forum.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze