Trwa ładowanie...

Czy granie w gry może być pomysłem na życie? Jak mądrze wspierać pasję dziecka do gier?

Avatar placeholder
27.08.2021 11:38
Materiał sponsorowany przez Hochland

Według różnych badań, granie w gry wideo może wywierać pozytywny wpływ na wiele aspektów rozwoju dzieci i młodzieży. Ponadto młode osoby pasjonujące się grami wideo mogą znaleźć pracę w rozwijających się branżach esportu i gamingu. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w tej formie rozrywki, niezbędne jest m.in. wsparcie ze strony rodziców. Jakie możliwości zawodowe czekają na młodych pasjonatów gier wideo i jak wspierać ich pasję do nich, będąc rodzicami?

Prawie 90% nastolatków gra w gry

Granie w gry jest jedną z najbardziej popularnych form rozrywki dla osób w różnym wieku. Wśród młodzieży odsetek ludzi korzystających z tej formy rozrywki jest bardzo duży, co widać chociażby na przykładzie Polski. Według badania Game Story 2 zrealizowanego przez agencję badawczą IQS w naszym kraju aż 87% nastolatków w wieku 12-18 lat gra w gry komputerowe, mobilne lub konsolowe co najmniej raz w tygodniu. W grupie wiekowej 9-18 lat odsetek graczy wynosi z kolei 91%. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tytułów, w które grają młode osoby. Z przytoczonego wcześniej badania wynika, że wśród dzieci i młodzieży w wieku 9-17 lat najbardziej popularne są kolejno Minecraft (32%), Roblox (20%), The Sims 4 (16%), Among Us (13%) oraz produkcje z serii GTA (13%). Jednak jak w rzeczywistości ta forma rozrywki wpływa na ich rozwój?

Pozytywny wpływ gier na rozwój

Według różnych badań, granie w gry wideo może wywierać pozytywny wpływ na wiele aspektów rozwoju dzieci i młodzieży. Przede wszystkim ta forma rozrywki może pomóc w rozwijaniu umiejętności społecznych, przyczyniać się do pozytywnych zmian w niektórych obszarach funkcjonowania mózgu, a także poprawiać samopoczucie, pewność siebie i samoocenę. Ponadto gry wideo pomagają rozwijać umiejętności wspierające młodych ludzi w procesie wkraczania w dorosłe życie. Mowa m.in. o takich kompetencjach, jak krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji, skuteczna komunikacja czy kreatywność. Część z nich to nie tylko umiejętności przydatne w życiu towarzyskim czy cenione na rynku pracy, ale także niezbędne w procesie edukacji.

Zróżnicowanie podejście rodziców

Mimo tego, że ta forma rozrywki może mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój młodych osób, podejście rodziców do grania w gry wideo przez ich dzieci jest obecnie bardzo zróżnicowane. - Rodzice angażują się w różnym stopniu, często w zależności od tego, czy sami są lub byli graczami i mieli doświadczenia w świecie gamingu lub esportu. Włączenie się lub doświadczenie gier zdecydowanie pomaga rodzicom zrozumieć i znaleźć płaszczyznę dialogu z dziećmi na temat ich pasji. Z czasem widać coraz większe zrozumienie i zaangażowanie rodziców. Gaming stał się potężnym międzynarodowym przemysłem, dającym solidną przyszłość, ale też rozwijającym pasje w kierunkach technicznych i otwierającym młodym ludziom nowe ścieżki rozwoju, nauki i potencjalnych dróg zawodowych. Jest to jeden z silniejszych argumentów przekonujących rodziców do gamingu i esportu - w końcu każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze perspektywy, a jak pokazują statystyki, gaming ma niezwykle obiecującą przyszłość - mówi Mgr Zuzanna Hejduk-Mostowy, psycholog współpracująca z młodzieżą i rodzicami, specjalizująca się m.in. w psychologii sportu i esportu.

Gamingowy sposób na życie

Według szacunków firmy analitycznej Newzoo w 2021 roku rynek gier wideo wygeneruje ponad 175 miliardów dolarów przychodu. To ogromna branża, która obecnie obejmuje nie tylko tworzenie gier czy granie w nie, ale także tworzenie i oglądanie związanych z nimi treści. W związku z dynamicznym rozwojem tego sektora młode osoby pasjonujące się grami mają duże możliwości zawodowe. Wachlarz stanowisk, które mogą one obejmować jest bardzo szeroki. Naturalnym kierunkiem rozwoju dla młodych ludzi, którzy interesują się tą formą rozrywki jest tworzenie gier wideo. Młodzi ludzie szukający pracy w tej branży nie muszą jednak zostać programistami. Firmy poszukują bowiem także różnego rodzaju artystów, którzy tworzą m.in. grafiki, animacje czy muzykę; copywriterów zajmujących się chociażby tworzeniem dialogów, a także testerów gier. Co ciekawe, nie brakuje również ofert, które wcale nie wymagają od kandydatów ukończenia uczelni wyższej. W niektórych przypadkach wykształcenie nie jest najważniejsze, ponieważ nie wszystkie umiejętności można nabyć na uczelni. Wówczas najbardziej istotne mogą okazać się dotychczasowe doświadczenia, talent oraz portfolio.

Wymienione stanowiska obejmują jednak wyłącznie tworzenie gier wideo. To natomiast zaledwie jedna z wielu części tej branży. Młode osoby, które wiążą swoją przyszłość z tą formą rozrywki mogą zostać chociażby twórcami internetowymi. W przypadku influencerów kluczowe nie są jednak wysokie umiejętności grania w gry wideo, a przede wszystkim ciekawa osobowość, poczucie humoru czy umiejętność budowania relacji z potencjalnymi odbiorcami. Zarobki tego typu osób mogą być bardzo wysokie, jednak budowanie własnej pozycji, pozyskiwanie fanów i rozwijanie swojej marki może być bardzo czasochłonne. Tym bardziej, że twórcy internetowi utrzymują się m.in. ze współprac komercyjnych, reklam wyświetlanych przy tworzonych przez nich treściach czy wsparcia ze strony swoich odbiorców (np. poprzez dotacje podczas transmisji czy profil w serwisie typu Patronite).

Nie każdy młody fan gier zostanie jednak popularnym influencerem, z czego zarówno on, jak i jego rodzice powinni zdawać sobie sprawę. Alternatyw wciąż jednak nie brakuje. Jedną z nich jest m.in. dziennikarz gamingowy. Pisanie oraz mówienie o grach wideo również może być ciekawym sposobem na życie. Tego typu praca może również wiązać się z ciekawymi korzyściami, takimi jak darmowe egzemplarze gier dla recenzentów. To jednak tylko kilka z wielu przykładów pracy w branży gier wideo. Wraz z rozwojem tego sektora, pojawiają się bowiem nowe stanowiska pracy, które wymagają różnych kompetencji.

Praca w świecie esportu

Inną branżą, która jest nierozerwalnie związana z graniem w gry jest esport. Pod tym pojęciem kryje się profesjonalna rywalizacja w grach wideo. Według analiz Newzoo przemysł ten w 2020 roku był wart już prawie miliard dolarów. Naturalnie, w tym sektorze również nie brakuje ciekawych stanowisk pracy. Młody człowiek posiadający ponadprzeciętne umiejętności w jednej z gier esportowych (np. Fortnite, Valorant, Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, FIFA itp.) może zostać m.in. esportowcem, czyli profesjonalnym graczem komputerowym. Wynagrodzenie takiej osoby nie ogranicza się jednak tylko do nagród z wygranych turniejów, bowiem posiada ona więcej źródeł dochodów. Najpopularniejsi zawodnicy mają swoich sponsorów, a także prowadzą transmisje na platformach streamingowych, podczas których mogą otrzymywać dotacje od fanów. Nie brakuje znanych esportowców, którzy rozpoczęli swoją karierę jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy młody gracz zostanie dobrze opłacanym profesjonalistą. Potrzebny jest do tego bowiem nie tylko ogromny talent i samozaparcie, ale także odrobina szczęścia. Nie brakuje jednak innych zawodów, które czekają na młodzież w tej branży. Osoby pasjonujące się esportem mogą zostać chociażby trenerami, analitykami, a nawet menedżerami drużyn. W zależności od predyspozycji młodzi ludzie uwielbiający esport i gaming mogą zostać także specjalistami od mediów społecznościowych, marketingu czy obróbki wideo. Ręce do pracy są również potrzebne podczas turniejów esportowych i mowa tutaj nie tylko o ludziach odpowiedzialnych za ich organizację. Przykładem jest praca operatora kamery, realizatora transmisji czy administratora, czyli osoby, która podczas rozgrywek dba o to, by przebiegała ona bez żadnych problemów technicznych. Interesujących stanowisk pracy nie brakuje więc zarówno w świecie gamingu, jak i esportu.

Wsparcie rodziców jest niezbędne

Rozwój esportu i gamingu każe sądzić, że interesujących ofert pracy dla młodych ludzi pasjonujących się tą formą rozrywki może przybywać. Granie w gry wideo przez dziecko może zatem z czasem przerodzić się w sposób na życie. Aby jednak tak mogło się stać, niezbędne jest świadome podejście oraz wsparcie ze strony rodziców. - Gry komputerowe pełnią podobną rolę w życiu dziecka, jak wiele innych rozrywek czy zainteresowań, które mogą przeobrazić się w wieloletnią pasję, a nawet podyktować ścieżkę zawodową naszej pociechy. Mądre zaangażowanie i wsparcie jest kluczowe dla zrozumienia pasji dziecka i znalezienia nici porozumienia na tej płaszczyźnie. Dzieci i młodzież odczuwające i postrzegające pozytywnie wsparcie swoich rodziców, wykazują większą wytrwałość w swoich pasjach, ale też budują przez nie trwalsze i serdeczniejsze relacje z rodzicami, są też bardziej otwarci na dzielenie się swoimi doświadczeniami i emocjami - tłumaczy psycholog współpracująca z młodzieżą i rodzicami. - Ważne jest to, by pamiętać, że to dziecko ma odczuwać wsparcie, a nie my jako rodzice mamy mieć poczucie, że je dajemy. Choć może wydawać się inaczej, czasem postrzeganie wsparcia przez dziecko i rodzica może być bardzo różne. Warto zatem zapytać nasze dzieci wprost, kiedy czują się wspierane, jakie nasze zachowania lub słowa sprawiają, że czują, że jesteśmy zaangażowani i rozumiemy ich zainteresowania. Co możemy zrobić, by zrozumieć ich lepiej. Zaskakująco często otrzymamy od nich szczere i proste wskazówki - dodaje.

Jak mądrze wspierać pasję dziecka do gier?

Jak dokładnie powinno wyglądać rozsądne wsparcie dziecka w jego pasji do gier komputerowych? Gotowymi wskazówkami odnośnie tego, co robić i czego nie robić, będąc rodzicem młodego gracza dzieli się Mgr Zuzanna Hejduk-Mostowy:

  1. Nie wychodź z założenia, że gry są „po prostu złe”. Zapytaj o doświadczenia swojego dziecka odnośnie tego, co lubi w grach, a czego nie. Młodzież nie jest bezkrytyczna wobec gier i środowiska gamingowego. Otwierając z nim dyskusję na ten temat, możesz dowiedzieć się, co Twoje dziecko stresuje i denerwuje w grach i na co jako rodzic powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

  2. Staraj się zrozumieć, na czym polega ich pasja. Chodzi przede wszystkim o to, jakie znaczenie ma dla nich ta forma rozrywki, na czym polegają gry, w które grają, ale też co najbardziej pociąga ich w grach. Po prostu bądź autentycznie zainteresowany ich pasją, a one zdecydowanie to docenią.

  3. Postaraj się zrozumieć, że gry to w dużej części doświadczenie społeczne, czas spędzony z rówieśnikami, przyjaciółmi. Tak jak dorośli spędzają czas wirtualnie z przyjaciółmi na Skype, WhatsApp czy innych aplikacjach, tak młodzież kontaktuje się z przyjaciółmi poprzez gry, spędzając czas na wirtualnych wyzwaniach oraz zacieśniając i podtrzymując w ten sposób więzi.

  4. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko spędza zbyt wiele czas grając samotnie, możesz zastanowić się nad tym, jak sprawić, by było to doświadczenie bardziej społeczne. Pozwól swojemu dziecku nauczyć Cię, jak grać w jego ulubiony tytuł. Zyskasz bezpośrednie doświadczenie i zrozumienie jego pasji, wgląd w treść, z jaką obcuje, a być może zyskacie wspólną pasję i sposób spędzania czasu.

  5. Jeśli obawiasz się, że twoje dziecko gra zbyt wiele lub nie kontroluje swojego zachowania podczas grania, skup się na znalezieniu przyczyny, która sprawia, że tak właśnie się zachowuje. W znaczącej części przypadków to nie gra sama w sobie powoduje niepożądane zachowania. Gra może być ucieczką od innych kłopotów, a brak regulacji emocji jest jedynie wyostrzony przez gry, nie zawsze będąc jej źródłem. Skorzystaj z okazji lub pretekstu wspólnego grania, aby rozpocząć rozmowę ze swoim dzieckiem na ten temat. Nie zakładaj niczego z góry i nie zarzucaj dziecku, że to gra jest problemem lub jego źródłem. Otwórz dialog na to, co może być głębszym powodem zachowań dziecka.

  6. Wspólnie z dzieckiem szukaj wypracowanych kompromisów. Jeśli obawiasz się o ilość lub treść gier - otwarcie przedyskutuj to z dzieckiem, ponieważ twarde zakazy rzadko spełniają swoje zadanie. Gry zaczynają wówczas być „zakazanym owocem”, a zakaz może odcinać młodego człowieka od jego przyjaciół. Zarówno tych poznanych w sieci, jak i tych realnych, z którymi spędzał czas grając. Spróbujcie przedyskutować to, jak długo i w co może grać nastolatek.

  7. Ćwicz się w tym, by zauważać, w czym gry wspierają Twoje dziecko, czego się przez nie uczy i czego doświadcza. To pomoże lepiej zrozumieć Ci pozytywny wpływ tej formy rozrywki na jego rozwój.

  8. Nie umniejszaj grom i znaczeniu, jakie mają dla Twojego dziecka. W dzisiejszych czasach dla młodzieży gry to ważna platforma do działań i spotkań społecznych. Twierdzenie, że jest nieważna lub relacje przez nie zawarte są nieistotne może być dla młodego człowieka krzywdzące i może Was od siebie oddalać.

  9. Szkoła i edukacja jest ważna i jest to wartość, którą każdy rodzic chce podkreślać w kontaktach ze swoim dzieckiem. Nie skupiaj się jednak jedynie na tym, że czas spędzony na grach mógłby być poświęcony na naukę. Postaraj się zrozumieć, że granie często jest dla młodych ludzi sposobem na odpoczynek, socjalizację i rozwój ich pasji.

Hochland Kanapkowy edukuje dzieci i rodziców

Aby pasja do gier mogła pomóc w rozwoju dziecka oraz wpłynąć pozytywnie na jego możliwości, konieczna jest odpowiednia edukacja młodych graczy oraz rodziców. Właśnie do tych grup skierowana jest akcja edukacyjna marki Kanapkowy firmy Hochland. W ramach akcji popularni w grupie docelowej twórcy internetowi przygotują dla swoich odbiorców Masterklasy, czyli oryginalne materiały edukacyjne, które pomogą młodym graczom w rozwijaniu wartościowych umiejętności w grach. Gamingowi influencerzy skupią się przede wszystkim na tym, by wspierać u swoich widzów trzy obszary: wyobraźnię, współpracę i kreatywność. Wykorzystane do tego celu zostaną gry dostosowane do odbiorców w różnym wieku: Minecraft (PEGI 7), Brawl Stars i FIFA (PEGI 9) oraz Fortnite i League of Legends (PEGI 12). Aby wziąć udział w Masterklasach należy śledzić media społecznościowe następujących twórców: Hubert “Doknes” Wydra, Karol “Dealereq” Kuter, Damian “Holm” Balcerzak, Oskar “Junajted” Siwiec, Przemysław “Przemek Best Games” Bylina, Krystian “Farell” Śmiejan i Rafał “Marvecc” Czajkowski. Akcja obejmuje również bezpłatny, dostępny dla zainteresowanych rodziców webinar o grach wideo. W ramach wydarzenia online eksperci rozwieją wątpliwości i odpowiedzą na pytania rodziców dotyczące pasji ich dzieci. Więcej szczegółów na temat webinaru oraz terminu jego realizacji będzie można znaleźć na fanpage’u “Hochland Kanapkowy. Serek z charakterem” na Facebooku.

Materiał sponsorowany przez Hochland
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze