Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Ból pleców i żeber w ciąży

Avatar placeholder
27.06.2020 13:25
Ból pleców i żeber w ciąży
Ból pleców i żeber w ciąży (123rf)

Ból pleców i żeber w ciąży to dość częste dolegliwości u wielu przyszłych mam i są wywołane zwykle większym obciążeniem kręgosłupa ze względu na powiększający się brzuszek. Rosnący maluszek, a wraz z nim macica uciskają także na żebra i przeponę, co powoduje ból. Sposobami na tego rodzaju bóle są ćwiczenia rozciągające dla kobiet w ciąży, a także joga dla ciężarnych oraz techniki oddechowe i relaksacyjne. Wszelkie tego typu bóle nieco rzadziej pojawiają się u kobiet regularnie uprawiających sport. Ważne jest jednak, aby w ciąży dobrać odpowiednią aktywność fizyczną, bezpieczną dla ciężarnych.

spis treści

1. Ból żeber w ciąży

Bóle żeber w ciąży zwykle pojawiają się około połowy trwania ciąży, w połowie drugiego trymestru. Jednak są przypadki, w których ból żeber pojawia się już w szesnastym tygodniu. Jest to ból w dole żeber, który nasila się szczególnie w czasie długotrwałego siedzenia w jednej pozycji, na przykład podczas jazdy samochodem. Bólowi towarzyszą częste zadyszki, wywołane instynktownym zmniejszaniem bólu przez spłycanie oddechu. Niedługo przed porodem bóle żeber mogą słabnąć, a to dzięki temu, że macica obniża się, przygotowując maluszka do przyjścia na świat.

2. Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży zwiększa się wraz z rozmiarem brzuszka przyszłej mamy. Dodatkowe kilogramy zwiększają obciążenie kręgosłupa i mogą powodować ból. Kobiety ciężarne mają problem z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała, co także wpływa negatywnie na stan kręgosłupa. Rozluźnienie mięśni i więzadeł, wywołane hormonem ciążowym o nazwie relaksyna, dodatkowo przyczynia się do odczuwalnego bólu kręgosłupa w ciąży.

3. Co na bóle pleców i żeber w ciąży?

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

Zarówno na bóle pleców, jak i żeber, najbardziej pomoże odpoczynek w odpowiedniej pozycji. Mogą pomóc specjalne poduszki ciążowe do siedzenia i spania. Zastosowanie ich zmniejszy zarówno obciążenie kręgosłupa, jak i ucisk narządów na żebra. Bardzo ważna jest także postawa ciała w czasie ciąży. Kobietom w ciąży trudniej jest zachować wyprostowaną postawę ciała ze względu na zwiększający się ciężar brzucha. Wyprostowaną postawę w pozycji siedzącej może zapewnić poduszka.

Wiele dolegliwości ciążowych można zwalczyć, po prostu odpoczywając. Długotrwałe stanie, siedzenie w jednej pozycji, z nogą założoną na nogę nie wpływają korzystnie na stan kobiety w ciąży. Warto więc robić sobie częste przerwy, najlepiej na leżąco z nogami lekko uniesionymi.

W przypadku bólów żeber w ciąży niekiedy ból łagodnieje, jeśli kobieta założy luźniejsze ubrania i odpowiednio dobrany biustonosz. W ciąży biust zwiększa swoją objętość, a więc stanik noszony do tej pory może uciskać klatkę piersiową i również przyczyniać się do bólu.

W przypadku bólu żeber pomocne może okazać się oddychanie za pomocą przepony. Wydaje się, że jeśli kobieta będzie oddychać płytko, to ból ustanie – nie do końca tak jest. Unikanie głębszego oddychania pomoże na krótszą metę, ale w efekcie pogorszy ból. Dlatego warto ćwiczyć techniki oddychania lub jogę dla kobiet w ciąży, gdyż ćwiczenie pełnego oddychania nie tylko zmniejszy ból, ale także dotleni organizm i pomoże w czasie porodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze