Trwa ładowanie...

5 rzeczy, które psychopata robi podczas rozmowy. Zwróć na to uwagę

Avatar placeholder
21.04.2021 14:06
Psychopatę można poznać po tym jak prowadzi rozmowę
Psychopatę można poznać po tym jak prowadzi rozmowę (123rf.com)

Osoby ze skłonnościami psychopatycznymi i narcystycznymi często potrafią zrobić dobre pierwsze wrażenie. Tak manipulują otoczeniem, aby uzyskać z tego korzyści dla siebie. Taką osobę można poznać po sposobie, w jaki prowadzi rozmowę.

spis treści

1. Zdradza swoje sekrety

Osoby ze skłonnościami narcystycznymi i psychopatycznymi lubią skupiać na sobie uwagę innych. Chętnie dzielą się swoimi tajemnicami i szczegółami z życia, które zwykle zarezerwowane są dla najbliższych. W ten sposób chcą skrócić dystans między sobą a rozmówcą, a także stworzyć pewien rodzaj więzi. Po pewnym czasie rozmówca ma wrażenie, że dobrze zna psychopatę, co sprawia, że jest bardziej podatny na manipulacje.

2. Mówi tylko o sobie

Osoby ze skłonnościami psychopatycznymi lub narcystycznymi bardzo lubią mówić o sobie. Nie zadają pytań, nie interesuje ich zdanie rozmówcy, zwykle też nie dopuszczają go do zdania. Psychopata traktuje rozmówcę tylko jako słuchacza, nie chce nawiązywać partnerskiej rozmowy.

Zobacz film: "Najbardziej depresyjne państwo na świecie"

Może się zdarzyć też, że będzie udawał pozorne zainteresowanie i zadawał pytania. Mają one jednak jeden cel – dowiedzieć się jak najwięcej o rozmówcy, żeby w odpowiedniej chwili to wykorzystać.

3. Gubi się w szczegółach

Podczas rozmowy z psychopatą możesz mieć wrażenie, że tę samą historię za każdym razem opowiada w inny sposób. Często przedstawia siebie w samych superlatywach, nawet jeśli w rzeczywistości nie było do końca tak, jak mówi. Osoby ze skłonnościami psychopatycznymi posługują się kłamstwem, żeby osiągnąć zamierzony cel, ale bywa tez tak, że kłamią bez żadnego powodu. Jeśli przyłapiemy ich na mówieniu nieprawdy reagują agresją i złością.

4. Wprawia w zakłopotanie

Kolejnym zachowaniem podczas rozmowy, które powinno być dla nas ostrzeżeniem, jest wprawianie rozmówcy w zakłopotanie. Pozornie niedbała i prosta rozmowa może nagle pójść w dziwnym kierunku i sprawić, że rozmówca nie będzie czuł się pewnie. Stwierdzenie w stylu ''jak to jest być jedynym wykształconym człowiekiem w tym pokoju?'' nie ma na celu skomplementowania rozmówcy, a jedynie wprawienie go w zakłopotanie i wywołanie określonej reakcji innych osób.

5. Oczekuje wdzięczności

Osoby o skłonnościach narcystycznych i psychopatycznych są skupione na sobie i na swoich odczuciach. Podczas rozmowy oczekują, że uwaga będzie skupiona na nich, a rozmówca będzie wręcz odczuwał wdzięczność za to, że psychopata poświęca mu swój czas i uwagę. Łatwo w ten sposób manipulować rozmówcą. Karą dla rozmówcy może być jawnie okazywana przez psychopatę niechęć do rozmowy. Z czasem lista oczekiwań może się zwiększać, a psychopata powoli będzie podporządkowywał sobie rozmówcę.

Na początku rozmowy ciężko stwierdzić z jakim typem rozmówcy ma się do czynienia, dlatego warto być wyczulonym na wszystkie sygnały.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze