Trwa ładowanie...

Kask dla dziecka - jak wybrać odpowiedni model?

 Ewa Rosiecka
23.02.2022 01:38
Kask rowerowy dla dziecka zwiększenie jego bezpieczeństwa na drodze
Kask rowerowy dla dziecka zwiększenie jego bezpieczeństwa na drodze (Adobe Stock)

Kask dla dzieci to element, o który powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności, jeśli mamy w planach wyprawę rowerową z pociechą. Kupno kasku to nie jest jednak łatwa sprawa, zwłaszcza gdy nigdy wcześniej nie kupowaliśmy takiego sprzętu. Jak wybrać kask dla dziecka, aby był bezpieczny, komfortowy, a przy tym maluch chętnie go nosił? Na co zwrócić uwagę, kupując tę część ekwipunku? Czy kask jest obowiązkowy dla dzieci? Przeczytaj nasz poradnik!

spis treści

1. Jak wybrać odpowiedni kask rowerowy dla dziecka?

Przed zakupem kasku dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki czemu łatwiej będzie nam wybrać odpowiedni model.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić, jest to, czy dany kask posiada odpowiedni certyfikat, spełniający wymogi bezpieczeństwa, obowiązujące w UE. Wewnątrz kasków znajdują się odpowiednie oznaczenia CE, które nas o tym informują.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Kaski dla dzieci powinny być zgodne z normami EN 1078 (dla wszystkich kasków rowerowych) i EN 1080 (dla kasków dla dzieci przed ukończeniem 7. roku życia).

Drugi aspekt, który koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę - kask dla dzieci nie może być powypadkowy. Nawet najmniejsze pęknięcie wyłącza kask z dalszego użytkowania, ponieważ jeśli dziecko przewróci się w to samo miejsce, sprzęt ten może nie uchronić go przed urazem.

Trzecią istotną kwestią jest producent kasku. Warto zainwestować w solidny, dobrej jakości sprzęt, który w razie wypadku spełni swoją funkcję - chodzi przecież o bezpieczeństwo naszego dziecka. Na targach i bazarach można kupić w dobrych cenach mnóstwo pięknie wyglądających kasków, jednak najczęściej ich jakość pozostawia wiele do rzeczenia.

Aby dziecko chętnie nosiło kask, musi czuć się w nim komfortowo. Dlatego najlepiej zabrać malucha ze sobą na zakup tego sprzętu. Małe dziecko nie powie nam dokładnie, czy czuje się w nim komfortowo, ale obserwując jego reakcje po założeniu na głowę kasku, możemy się zorientować, czy jest mu w nim wygodnie. Jeśli zaciska zęby lub zdradza inne oznaki niezadowolenia, możemy spróbować wyregulować kask lub rozważyć inny model.

Rozmiar kasku ma również spore znaczenie. Z uwagi na ciągłe powiększanie się obwodu głowy dziecka, powinien być regularnie dopasowywany. Nie powinniśmy kupować zbyt dużego kasku, w poczuciu, że i tak do niego dorośnie, ponieważ nie zapewni on wtedy dziecku właściwej ochrony.

Innym aspektem jest waga kasku. Aby nie obciążać delikatnych kręgów szyjnych dziecka oraz chronić jego układ kostny, powinien być jak najlżejszy. Jego lekkość sprawi, że dziecko nie zmęczy się tak szybko, a także nie zacznie boleć go szyja.

Kask dla dziecka powinien być wentylowany, dlatego zwróćmy uwagę czy i ile znajduje się w nim otworów wentylacyjnych. Jeśli są duże, może być ich mniej i analogicznie, jeśli mało, powinno być ich nieco więcej.

I na koniec jeszcze jedna ważna kwestia - wygląd kasku. To kolejny powód, dla którego warto zabrać dziecko ze sobą na zakupy, aby mogło wybrać dla siebie taki model, który będzie chętnie nosić.

W jaki sposób kask chroni głowę? Eksperyment z arbuzem
W jaki sposób kask chroni głowę? Eksperyment z arbuzem

Kask może uratować życie dziecka. To nie pusty slogan. Na dowód ratownicy medyczni ze Szczecina nagrali

przeczytaj artykuł

2. Jak dobrać odpowiedni rozmiar kasku dla dzieci?

Aby kupić właściwy kask, powinniśmy dokładnie zmierzyć obwód głowy dziecka. Nie jest to trudne zadanie:

  • centymetrem krawieckim mierzymy głowę dziecka w najszerszym miejscu (około 1 cm nad brwiami);
  • miarę rozkładamy równo dookoła głowy, pilnując, aby się nie przekrzywiła, powinna dokładnie przylegać do skóry, jednocześnie nie opinając jej;
  • ilość centymetrów, którą otrzymamy to dokładny rozmiar dziecięcej głowy, więc także i kasku.

3. Rodzaje kasków dla dzieci

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów kasków rowerowych, dedykowanych na dzieci w różnym wieku. Pierwszą grupę stanowią kaski dla dzieci poniżej 3. roku życia. Następne są kaski dla dzieci w wieku przedszkolnym, a kolejne dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Kolejne kaski dedykowane są dla nastolatków i dorosłych.

Nie warto jednak do końca sugerować się wiekiem dziecka, ponieważ każde rozwija się w swoim własnym tempie i aby mieć pewność co do rozmiaru, zawsze powinniśmy zmierzyć kask przed zakupieniem go.

4. Najczęściej popełniane błędy w noszeniu kasku

Kupując kask dla dziecka, pragniemy ochronić go przed niebezpiecznymi urazami. Powinniśmy jednak pamiętać, że nawet najlepsze zabezpieczenie nie uchroni dziecka, jeśli kask nie będzie właściwie dopasowany lub zostanie źle założony.

Oto najczęstsze błędy, które popełniają rodzice przy zakładaniu dziecku kasku:

  • pozostawienie rozpiętych pasków - w czasie upadku kask spadnie, nie dając żadnej ochrony;
  • pozostawienie odsłoniętego czoła - nie jest chroniony płat czołowy;
  • kask przed zapięciem nie trzyma się głowy - w razie upadku brak amortyzacji;
  • odstawanie bocznych pasków, które powinny się schodzić za uszami - w razie uderzenia kask się przemieści;
  • źle dopasowane dolne zapięcie - w razie uderzenia kask się przemieści.

5. Czy kask rowerowy jest obowiązkowy?

W polskim prawie kask nie jest obowiązkowy dla żadnej grupy wiekowej. Dlaczego mimo to warto go nosić?

Urazy głowy to jedne z najczęstszych, a jednocześnie najgroźniejszych form urazów rowerowych. Jeśli nasze dziecko jeździ w kasku, minimalizujemy prawdopodobieństwo takiego urazu aż o 85 proc.!

Dzięki noszeniu kasku chronimy dziecko przed bólem, ponieważ jazda na jednośladzie wiąże się nieuchronnie z wywrotkami.

Ponadto, kask chroni dziecko także przed słońcem, owadami i gałązkami, które może na swojej drodze napotkać.

Warto zatem wyrobić w dziecku nawyk, aby na rower zawsze wsiadać w kasku. Dzięki temu nasze dziecko będzie bezpieczniejsze na drodze, a my spokojniejsi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze